Gooligan infekuje dziennie 13 tys. urządzeń z Androidem

Ponad milion urządzeń z Androidem padło łupem twórców kampanii Gooligan.


Gooligan atakuje urządzenia z Androidem

Gooligan to nowa kampania malware, która bierze na celownik użytkowników urządzeń z Androidem. Rootuje je i wykrada adresy e-mail oraz tokeny autoryzacyjne. W ręce atakujących wpadają wrażliwe dane użytkownika m.in. z Gmaila, Zdjęć Google, Dokumentów Google i Google Play.

Gooligan zbiera bogate żniwa

Gooligan każdego dnia infekuje około 13 tys. urządzeń z Androidem (9% w Europie). Jest to pierwsza kampania, która pozwoliła na zrootowanie ponad miliona urządzeń. Dokonała tego łamiąc indywidualne konta mailowe indywidualnych oraz konta agencji rządowych, instytucji edukacyjnych, firm finansowych i spółek giełdowych.

Gooligan - jakie urządzenia są na celowniku?

Na celowniku malware Gooligan znalazły się urządzenia z Androidem 4 (Jelly Bean i KitKat) oraz 5 (Lollipop). Nie jest to zaskoczeniem jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że do tych wersji należy należy ok. 74% "androidowego" rynku.

Gooligan - jak napastnicy generują zyski?

Instalując na zainfekowanym urządzeniu „oszukańcze” aplikacje ze sklepu Google Play oraz oceniając je w imieniu ofiary. Od momentu rozpoczęcia kampanii Gooligan zainstalowano już ponad 2 miliony niechcianych aplikacji.

Co robić?

Jeżeli obawiasz się, że twoje konto zostało naruszone możesz to sprawdzić za pomocą narzędzia online firmy Check Point.

Co mnie czeka po wykryciu naruszenia?

"Należy bezzwłocznie zainstalować nową, czystą wersję systemu operacyjnego dla telefonu. Ten złożony proces nazywa się flashingiem" - tłumaczy Michael Shaulov z firmy Check Point sugerując jednocześnie skorzystanie z usług specjalisty.