Gorące procesory


Numer, proszę

Fałszerstwo przekonywające: dwa rzędy cyfr na tym procesorze Pentium II zostały laserowo usunięte. Przyjrzyjcie się ciemnym obszarom wokół cyfr.

Fałszerstwo przekonywające: dwa rzędy cyfr na tym procesorze Pentium II zostały laserowo usunięte. Przyjrzyjcie się ciemnym obszarom wokół cyfr.

Śmiejecie się już w duchu na myśl o tak tanio kupionym komputerze. Jednak, jeśli BIOS informuje, że wewnątrz jest procesor Pentium II 400 MHz, wcale nie oznacza, że jest tak w rzeczywistości.

Niestety, nie ma żadnego prostego sposobu oceny, czy procesor nie został przetaktowany. Jeśli komputer często się zawiesza, może to być oznaką, że został sfałszowany. Ostateczny werdykt wymaga jednak szczegółowego śledztwa. Czasem tylko specjaliści Intela potrafią wykryć fałszerstwo.

Jest jednak kilka testów, które możecie wykonać sami. Najlepiej zacząć od strony internetowej support.intel.com/support/processors/pentiumII/identify.htm. Innym dobrym źródłem jest strona www.prodesk.com/inside/special/remarking/chare_faqs.htm, która

zawiera dokładny opis procedur sprawdzania procesorów Pentium II (najczęściej fałszowanych). Można tam również znaleźć informacje na temat sfałszowanych procesorów AMD, IBM i Cyrix. Pamiętajcie, że kilka porad znajdujących się na tej stronie (jak np. demontaż obudowy procesora) powoduje utratę gwarancji.

Marne fałszerstwo: możecie zobaczyć, w którym miejscu numery seryjne procesora zostały wymazane.

Marne fałszerstwo: możecie zobaczyć, w którym miejscu numery seryjne procesora zostały wymazane.

Wiele informacji można odczytać z obudowy procesora. Wystarczy ją otworzyć i przyjrzeć się procesorowi. Na górnej krawędzi (Pentium II) znajdziecie dwa rzędy wypalonych laserowo cyfr i liter (patrz zdjęcie). Przyjrzyjcie się znakom za pomocą szkła powiększającego - sprawdźcie, czy nie widać śladów zamazywania lub usuwania napisów. Niektórzy fałszerze zamiast zamazywać stare napisy, tworzą własne. Intel sprzedaje jedynie obudowy z wyraźnymi znakami, tak więc każde zniekształcenie liter lub cyfr może wskazywać na fałszerstwo. Jeśli wśród napisów odnajdziecie "ENG SAMPLE" lub "CONFIDENTIAL" jesteście w posiadaniu skradzionego procesora, który jest próbką inżynieryjną i nigdy nie powinien znaleźć się na rynku.

Jeśli napisy nie budzą Waszego zaniepokojenia, wypróbujcie program CPUID (na ), który można ściągnąć ze strony Intela. Za jego pomocą można porównać parametry procesora z opisami na obudowie. Program znajdziecie na stronie intel.com/vtune/cpuid/index.htm. Wyświetli numer rodziny, modelu, numer wersji modyfikacji (stepping number) i ilość pamięci podręcznej. Odnajdźcie napis i numer "sSpec" znajdujący się na końcu górnego wiersza na obudowie procesora (patrz zdjęcie). Odnajdźcie numer sSPEC odczytany na obudowie procesora na stronie developer.intel.com/design/pentiumII/qit w CPU Quick Reference Guide. Znajdziecie informacje o procesorze, który powinniście mieć w komputerze. Jeśli jakiekolwiek cyfry z obudowy nie zgadzają się z tymi ze strony Intela, prawdopodobnie macie fałszywy procesor.

Pamiętajcie, że program CPUID nie może rozpoznać każdego sfałszowanego procesora. Jeśli wciąż macie podejrzenia, zadzwońcie do Intela.