Gorbaczow do Gatesa: "Pan wybaczy temu piratowi"

Ostatni przywódca Związku Radzieckiego, Michaił Gorbaczow, w liście otwartym do współzałożyciela Microsoftu, Billa Gatesa, zwrócił się z prośbą o "akt łaski" wobec pewnego rosyjskiego nauczyciela, który podczas prowadzonych przez siebie lekcji korzystał z pirackiego oprogramowania Microsoftu.

Nauczyciel z miasteczka Vereschagino w pobliżu Permu - jednego z miast położonych w górach Ural - Aleksander Ponosow, w trakcie zajęć dydaktycznych w szkole, w której pracował, używał nielegalnych kopii oprogramowania.

"Nauczycielowi, który poświęcił się edukacji dzieci i który otrzymuje skromne wynagrodzenie, nieporównywalne nawet z pensjami zwykłego personelu w Pana firmie, grozi pobyt w syberyjskim więzieniu", czytamy w liście otwartym, zamieszczonym na stronie charytatywnej fundacji Gorbaczowa. "Mamy ogromny szacunek dla pracy programistów Microsoftu i w żaden sposób nie wątpimy w zasadność kary za naruszenie własności intelektualnej, jednak w tym przypadku prosimy o łaskę i wycofanie skargi przeciw Aleksandrowi Ponosowowi. Ten szlachetny krok zostanie entuzjastycznie przyjęty przez wszystkich rosyjskich użytkowników produktów Microsoftu", pisze Gorbaczow.

Nauczyciel oskarżany jest o świadome wykorzystywanie pirackich kopii Windows w swojej szkole, co miałoby narazić Microsoft na straty w wysokości ok. 10 tys. dolarów. Sam Ponosow twierdzi, że o naruszeniu prawa dowiedział się od rosyjskiej prokuratury, a nie od przedstawicieli Redmond. Dowodzi także swej niewinności, twierdząc, iż oprogramowanie, z którego korzystał, było dostarczone razem z zakupionymi maszynami, a on sam w momencie ich kupna nie wiedział o tym, że nie jest ono licencjonowane.

Antypirackie porozumienie Rosji i USA

19 listopada 2006 r. USA i Rosja podpisały porozumienie dwustronne przyjęciu tej ostatniej do Światowej Organizacji Handlu. Warunkiem przyjęcia Rosji do WTO były zobowiązanie do podjęcia skuteczniejszych działań wymierzonych w piratów, w tym:

- zwalczanie piractwa optycznych nośników danych,

- walka z piractwem internetowym,

- uszczelnienie granic państwa celem zapobiegania dystrybucji nielegalnych kopii nośników,

- wprowadzenie zmian w prawie, przewidujących odpowiedzialność karną za piractwo,

- dostosowanie prawa do przepisów WTO (Porozumienie w sprawie Handlowych Aspektów Własności Intelektualnej).

Czytaj więcej

Akt oskarżenia wystawiony przez prokuraturę Ponosowowi został również skrytykowany przez obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, który powiedział, iż prowadzący śledztwo powinni zająć się w pierwszej kolejności dystrybutorami, a nie użytkownikami pirackiego oprogramowania.

Więcej informacji: Fundacja M. Gorbaczowa

Aktualizacja: 06 lutego 2007 12:04

Microsoft, za pośrednictwem swojego londyńskiego biura ds. kontaktów z prasą, w odpowiedzi na list otwarty Michaiła Gornaczowa wydał oświadczenie, w którym zdystansował się od działań rosyjskiej prokuratury wobec A. Ponosowowa: "Sprawa pana Ponosowowa jest sprawą kryminalną, i jako taka została zainicjowana przez prokuraturę w Rosji. Jesteśmy przekonani, iż rosyjski sąd wyda sprawiedliwy wyrok. Respektujemy stanowisko rosyjskiego rządu odnośnie roli, jaką odgrywa ochrona praw do własności intelektualnej", czytamy w oświadczeniu firmy.