Gordon Freeman powrócił

Wreszcie, po 6 latach od premiery 'Half-Life', o godzinie 9:00 w sklepach na całym świecie pojawiła się druga część jednej z popularniejszych gier FPP. HL2 jest oparty na znanym już z gry 'Counter Strike: Source' silniku "Source". Wbrew pierwotnym zapowiedziom, wymagania sprzętowe nie są duże - aby uruchomić grę powinna wystarczyć maszyna z Pentium III 700 MHz.

Dystrybutorem nowej gry w Polsce jest Nicolas Games. Zgodnie z zapowiedziami firmy, HL2 nie został spolszczony. Sądząc po wypowiedziach w Internecie, wielu fanów uznałoby taki krok za świętokradztwo. Gra zgodnie z zapowiedziami dystrybutora pojawiła się w Empikach i sklepach Media Markt na terenie całego kraju dziś o godzinie 9:00 (niestety nie we wszystkich gra pojawiła się na czas, w niektórych sklepach opóźnienie spowodowało, że jeszcze o godzinie 13:00 nie można było nabyć nowej produkcji firmy Valve Software). Cena Half-Life 2 została ustalona na poziomie 139 zł, i jest taka sama, niezależnie od miejsca zakupu.

Akcja gry zaczyna się w pociągu, którym jedzie nasz bohater - Gordon Freeman. Jednakże tym razem celem jego podróży nie są laboratoria Black Mesa tylko miasto "City 17". Okazuje się, że jest ono opanowane przez obcych, a jedyną nadzieją na ocalenie ludzkości ponownie jest niepozorny naukowiec.

Kadr z gry 5

Kadr z gry 5

Gra składa sie z 12 rozbudowanych etapów, z których każdy powinien, w opinii producenta, zapewnić graczowi rozrywkę na co najmniej 3 godziny. Podczas gry nasz bohater będzie mógł liczyć na wsparcie nowej postaci - Alyx Vance - jej matka zginęła podczas wydarzeń będących tematem pierwszej części HL. Po raz pierwszy gracz będzie mógł skorzystać z nieznanej dotychczas broni grawitacyjnej, o mocy pozwalającej na przenoszenie przedmiotów o nieograniczonej wadze.

W nowym silniku graficznym wprowadzono zasadnicze zmiany dotyczące animacji mimiki postaci, nowych efektów specjalnych, fizyki świata i postaci, jeszcze lepiej oddające rzeczywistość, a także ulepszono sztuczną inteligencję kierującą naszymi przeciwnikami. Silnik został tak skonstruowany, aby jak najbardziej ułatwić proces tworzenia własnych plansz i modów. Narzędzie do ich projektowania zostało już udostępnione przez Valve Software.

Choć oficjalnie minimalnymi wymaganiami dla gry są procesor taktowany z częstotliwością 1,2 GHz 256 MB RAM i karta graficzna zgodna z DirectX 7.0, a zalecanymi procesor o częstotliwości 2,4 GHz 512 RAM i karta graficzna zgodna z DirectX 9.0, to podobno grę można już odpalić na komputerze z procesorem PIII 700 MHz 128 MB RAM i 64 MB kartę graficzną. Oczywiście, najprawdopodobniej gra na podanej konfiguracji nie będzie spełniała oczekiwań fanów sequelu, więc aby móc docenić maestrię nowej wersji oraz w pełni czerpać przyjemność z gry, trzeba się zaopatrzyć w trochę lepszy sprzęt. Co ciekawe, pojawiły się informacje, że gra nie wykorzystuje funkcji dostępnych w nowoczesnych komputerach, korzystających z 3 GHz P4 i kart graficznych NVIDIA oraz ATI wspierających DX9.

Do dziś nie pojawiło się demo gry. Jednak można przypuszczać, że pojawi się ono po dzisiejszej, oficjalnej premierze.

Oficjalna strona gry: http://www.half-life2.com


Zobacz również