Gospodarka USA znów zwalnia

Wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych zwolnił w trzecim kwartale 2011 r. bardziej niż przewidywano. Gospodarka wzrosła o 2% zamiast oczekiwanych 2,5%.

Perspektywy na następne trzy miesiące mimo to są obiecujące, m.in. dzięki zwiększeniu wydatków konsumpcyjnych - twierdzi Departament Handlu USA. Czyżby ratunku dla wzrostu gospodarczego upatrywano w czasie świątecznych zakupów?

Najnowsze dane pokazują, że w czwartym kwartale 2011 r. tempo wzrostu może przekroczyć 3% co byłoby sytuacją najlepszą od ostatnich 18 miesięcy. Wynik ten może być jednak słabszy z powodu większych oszczędności wśród amerykańskiej klasy średniej. Rządowy raport dowiódł, że dochód realny mieszkańców USA spadł w trzecim kwartale o 2,1%.

Według Departamentu Handlu główną przyczyną korekty w dół jest skok cen benzyny oraz zakłócenia w dostawach po wielkim trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii oraz powodzi w Tajlandii (zalano m.in. fabryki największych producentów dysków twardych, takich jak Western Digital czy Seagate).