Gotowy do HD

Kodak wprowadził na rynek kieszonkowy aparat cyfrowy z panoramicznym ekranem LCD. Nowy model został opracowany z myślą o prezentacji zdjęć na ekranach telewizorów HD.

Nowość zza oceanu dysponuje matrycą CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli i przekątnej 1/1,72 cala. Jak w wielu innych modelach tej firmy, zastosowano obiektyw firmy Schneider-Kreuznach - to trzykrotny zoom, pracujący w zakresie ogniskowych odpowiadającym 37-111 mm. Największy otwór przesłony wynosi 1:3,4 dla szerokiego kąta i 1:5,3 w pozycji tele. Jak widać, parametry optyczne nowego kompaktu Kodaka, w przeciwieństwie do możliwości matrycy, nie są imponujące - konkurencyjne modele podobnej klasy nierzadko miewają obiektywy o większym zakresie ogniskowej i sporo jaśniejsze (np. 1:2,8 przy szerokim kącie). Nie obiektyw ma jednak budzić emocje - to gotowość do współpracy z telewizorami HD oraz oryginalny ekran odróżniają cyfrówkę od większości produktów konkurencji.

Panoramiczny podgląd, kompaktowy sensor

Przystosowując aparat do współpracy z telewizorami High-definition, producent wbudował ekran LCD, którego proporcja boków wynosi 16:9, a przekątna ma długość 3,1 cala. Cyfrówkę z podobnym monitorem mieliśmy już okazję opisywać - był to model Panasonic Lumix DMC-LX2. Starszy model konkurencji różni się jednak od EasyShare V1253 proporcjami boków matrycy - podobnie jak ekran, jest ona panoramiczna. Kodak w kierunku współpracy z HD TV zrobił zatem tylko pół kroku, pozostawiając typowy dla aparatów kompaktowych kształt sensora CCD (4:3). Jeśli użytkownik zdecyduje się na wykonywanie zdjęć o proporcji boków 16:9 będzie musiał czynić to kosztem rozdzielczości - z 12 Mp spadnie ona do 9.

Filmy w HD ready

Nowy model kompaktu, jak większość cyfrówek, nagrywa także filmy. Jak przystało na aparat mający współpracować ze sprzętem HD, ich rozdzielczość powinna być zgodna z nowym standardem TV. I zgodna jest - wynosi 720p (1280x720). Częstotliwość rejestrowania poszczególnych kadrów wideo wynosi 30 klatek/s (pod tym względem aparat wygrywa z Panasonikiem, który rejestruje filmy HD Ready z częstotliwością zaledwie 15 klatek/s).

Aparatu nie podłączysz bezpośrednio do telewizora HD. Niezbędna będzie stacja dokującą (Kodak EasyShare HD TV), którą trzeba dokupić. Jej cena ma wynosić około 400 złotych.


Zobacz również