Gotowy do drogi

Jak skutecznie zabezpieczyć laptop przed kradzieżą i w co go zapakować? To częste pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.


Jak skutecznie zabezpieczyć laptop przed kradzieżą i w co go zapakować? To częste pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Jeżeli nie otrzymałeś torby do laptopa, to z pewnością będzie pierwszym z twoich zakupów. Dobrze wybrana zabezpieczy notebook przed uszkodzeniami w czasie transportu i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nie powinna się też rzucać w oczy, żeby nie kusić złodziei. Jeżeli używasz torby firmowej, może warto zamienić ją na coś mniej kojarzonego z opakowaniem laptopa. Złodzieje szybko potrafią taką okazję zauważyć, a często maszyna ma wartość kilkunastu pensji.

Zapomnij o tanich modelach, bo potrzebujesz odpowiedniej ochrony w postaci nieprzemakalnego i trwałego materiału oraz odpowiednio usztywnionych ścianek kieszeni na laptop. Aktywnym polecamy plecaki, często wyposażone w specjalne systemy wentylacji i dodatkowe kieszenie. Jeżeli jesteś zapalonym fotografem, wybierz model z kieszenią na sprzęt fotograficzny. Są również walizy podróżne ze specjalną kieszenią na laptop, idealne, gdy wybierasz się na przejażdżkę samochodem lub samolotem.

Zabezpiecz się

Notebook to łakomy kąsek dla złodzieja, nawet chwila nieuwagi może się skończyć jego utratą, dlatego warto przedsięwziąć wszystkie możliwe środki, aby temu zapobiec. Najprostszy sposób to wykorzystanie gniazda Kensington Lock, w które wyposażona jest większość modeli. Zasada działania jest dosyć prosta: w specjalne gniazdo wpinamy linkę z zamkiem (podobnie jak w wypadku rowerów), przypinamy ją do stabilnego elementu i w ten sposób przymocowujemy do niego laptop. Kabel wyposażony jest w zamek na klucze lub szyfr i najczęściej wykonany ze splecionych stalowych linek. Im przewód grubszy, tym trudniej go przeciąć. Nie jest to ochrona doskonała, ale utrudni kradzież lub nawet zniechęci złodzieja.

Dużo kradzieży zdarza się podczas podróży. Warto skorzystać z zabezpieczeń, które utrudnią dostęp do torby i jej zawartości. Dobrym rozwiązaniem są czujniki reagujące na wstrząsy, przypinane do torby i włączane pilotem, podobnie jak alarm samochodowy.

Kensington Contur Backpack

Dobrze wykonany, trwały i funkcjonalny plecak z miejscem na laptop.

Jeżeli jeździsz do pracy na rowerze, Kensington Contur Backpack z pewnością przypadnie ci do gustu. Plecak wyróżnia się jakością wykonania i w przeciwieństwie do większości tanich modeli ma bardzo dobrze wyprofilowaną tylną ściankę, z opcją regulacji wysokości i dobrą wentylacją. Przyda się w letnie upały i pomieści laptop z matrycą 16-cali, a w licznych dodatkowych kieszeniach i przegrodach również niezbędne dodatki. Na notebook jest specjalna przegródka, zabezpieczona grubymi ściankami z piankowym wypełnieniem, a otwór w jednej z kieszeni umożliwia podłączenie słuchawek do odtwarzacza audio. Producent nie przeznaczył tego plecaka specjalnie dla rowerzystów, ale dla nich właśnie Contur Backpack nadaje się świetnie. Niestety, brak w nim pasków odblaskowych i w nocy lepiej widoczny jest mniej ergonomiczny model, Saddlebag Sport.

Informacje Acco, tel. 022 7377302,http://www.kensington.pl

Gwarancja wieczysta

Cena 250 zł

Kensington Saddlebag Plus

Kensington Saddlebag Plus nie przypomina większości toreb na laptop i to jej główna zaleta. Jest nietypowa - coś między plecakiem a torbą. Można ją nosić jak plecak (w tym wypadku jest najmniej wygodna, bo brak profilowanej tylnej ścianki), torbę na ramieniu lub teczkę. Do dyspozycji są dwie główne komory oraz bardzo wygodny schowek, w którym znajduje się plastikowa szuflada mieszcząca zasilacz do laptopa, przewody lub inne akcesoria, co pozwala uniknąć plątaniny kabli w środku. Szufladę można całkowicie wyciągnąć ze schowka umieszczonego na spodzie torby, która przystosowana jest do laptopów z maksymalnie 16-calową matrycą, a przegródki odpowiednio wzmocniono. Jakość wykonania i użyte materiały gwarantują długą żywotność i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Informacje Acco, tel. 022 7377302,http://www.kensington.pl

Gwarancja wieczysta

Cena 242 zł

Manhattan LaGuardia

Wyjeżdżając na dwa-trzy dni, musimy wziąć ze sobą więcej rzeczy. Przyda się wówczas walizka Manhattan LaGuardia z wysuwaną teleskopową rączką, wyposażona w standardową komorę na garderobę oraz kieszeń na laptop maksymalnie z 17-calową matrycą.

Ciekawostką są specjalnie zaprojektowane zamki, które można spiąć miniaturową kłódką i w ten sposób zabezpieczyć kieszeń. Niestety, jest tylko jedna, a kieszenie trzy: na laptop, na akcesoria oraz główna komora.

Informacje IC Intracom, tel. 022 8649500,http://www.icintracom.com.pl

Gwarancja wieczysta

Cena 399 zł

Kensington PocketSaver

Zabezpieczenie pozwalające przypiąć laptop na przykład do biurka.Standardowe zabezpieczenia wykorzystujące gniazdo Kensington Lock (stalowa linka z zamkiem) nie są wygodne i zajmują sporo miejsca, dlatego Kensnigton przygotował lepszą wersję tego zabezpieczenia, dodając opcję automatycznego zwijania 1,2-metrowej, trochę za cienkiej linki. Jej długość można regulować. Zamek na klucz (w komplecie są dwa) nie blokuje dodatkowych portów znajdujących się w pobliżu gniazda Kensington Lock.

Informacje Acco, tel. 022 7377302,http://www.kensington.pl

Gwarancja 24 miesiące

Cena 199 zł

Tucano America BA1 Metropoli

Pod względem użytych materiałów America wyraźnie ustępuje wcześniej opisywanym modelom, o czym świadczy tylko 24-miesięczna gwarancja i dużo niższa cena. Jednakże, co istotne, torba jest równie przydatna. Mieści laptop z 15,4-calową matrycą - maksymalne wymiary 36x40x4,5 cm, a dodatkowe pokrowce pozwalają na uporządkowanie akcesoriów czy kabli. Pokrowce są zapinane na zamek, dodatkowo można rzepami przyczepić je do ścianek bocznych. Spód torby nie jest wzmocniony ani zabezpieczony przed wodą, co z pewnością zmniejsza jej trwałość.

Informacje AB, tel. 071 3240500,http://www.ab.pl

Gwarancja 24 miesiące

Cena 199 zł

IC Gear Notebook Alarm

Często w podróży jesteśmy tak zajęci lub zmęczeni, że nie zwracamy dużej uwagi na swój bagaż. Dobrze ulokowany, wydaje się zabezpieczony przed złodziejami, tymczasem moment nieuwagi, wyjście z przedziału lub krótka drzemka może się skończyć niemiłym zaskoczeniem. Trudno jednak przez całą podróż skupiać uwagę na bagażu... Problem rozwiąże IC Gear Notebook Alarm, którym można zabezpieczyć nie tylko laptop. Urządzenie składa się z czujnika reagującego na poruszenie oraz pilota. Czujnik przypinamy linką do bagażu i aktywujemy pilotem. Po włączeniu każde poruszenie powoduje dosyć głośny alarm (można go samemu uruchomić przyciskiem Panic na pilocie). Czujnik nie ma regulatora czułości pracy, dlatego sygnał alarmowy może się włączać przy gwałtowniejszych ruchach pojazdu lub pociągu, co będzie uciążliwe dla współpasażerów.

Informacje IC Intracom, tel. 022 8649500,http://www.icintracom.com.pl

Gwarancja 12 miesięcy

Cena 197 zł

Targus 400 edition

Czasami oprócz laptopa trzeba zabrać ze sobą również podzespoły albo drugi notebook. Przyda się wówczas torba Targusa, która w zależności od potrzeb pomieści oprócz laptopa z 15,4-calową matrycą (36,5x30x4,5 cm dł.xszer.xwys.) przenośnyprojektor, drukarkę lub drugi laptop (komora o wymiarach 43,5x35x18 cm - dł.xwys.xgł.). Są też dodatkowe kieszenie na dokumenty oraz niezbędne akcesoria do urządzeń.

Informacje Yamo, tel. 022 4296700,http://www.yamo.pl

Gwarancja wieczysta

Cena 264 zł

Targus TSM005EU

Torba na laptop z kieszenią na odtwarzacz audio. Dobrej jakości materiały gwarantują trwałość i zabezpieczają laptop przed niesprzyjającą pogodą. Teczka jest nieduża, przeznaczona na notebook z 15,4-calową matrycą - maksymalne rozmiary laptopa to 36x30x5 cm. Do dyspozycji są trzy komory i dodatkowe kieszenie z przodu oraz tyłu. Poza komputerem i niezbędnymi akcesoriami trudno będzie zmieścić coś więcej.

Dużym plusem jest mała waga - 1,5 kg - i wysoka jakość użytych materiałów. Z przodu zaprojektowano specjalną kieszonkę na odtwarzacz audio, z otworem na słuchawki, do której mamy wygodny i szybki dostęp, ale odradzamy korzystanie z niej, gdy nie słuchamy muzyki. Zapięcie na magnes nie zabezpieczy zawartości - wystarczy lekko odchylić kieszonkę i bez wiedzy właściciela wyciągnąć odtwarzacz. Gdy nie słuchasz muzyki, schowaj odtwarzacz do środka torby, gdzie znajdziesz również specjalną wkładkę na płyty CD.

Informacje Yamo, tel. 022 4296700,http://www.yamo.pl

Gwarancja wieczysta

Cena 179 zł