Gotowy na Vistę i FullHD - BenQ FP241W

Testujemy jeden z pierwszych na świecie monitorów wyposażonych w interfejs HDMI z obsługą protokołu HDCP zabezpieczającego cyfrowe dane przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Monitor BenQ ma panoramiczny ekran 16:10 o przekątnej 24,1" i rozdzielczości 1920x1200, spełniającej z nawiązką wymagania stawiane przed odbiornikami tzw. FullHD. Jest to jednocześnie jeden z najtańszych wyświetlaczy o tej przekątnej dostępnych w Polsce.

Monitory 24,1" to towar stosunkowo ekskluzywny. Duża przekątna obrazu wpływa automatycznie na wysoką cenę takich monitorów. W ramach dostępnych urządzeń wyposażonych w matryce LCD 24,1", spotkamy monitory kosztujące od ok. 3 tys do prawie 9 tys zł. O monitorach za tę najwyższą kwotę mieliście okazję przeczytać w naszej recenzji dwóch profesjonalnych paneli LCD EIZO - FlexScan S2410W i ColorEdge CE240W. Teraz przyszedł czas na jeden z najnowszych monitorów, jakie trafiły na polski rynek - 24,1-calowy panel BenQ, który kosztuje ok 3700 zł, jak twierdzi producent, jest pierwszym na świecie panelem LCD wyposażonym w interfejs audio-wideo HDMI.

Monitor ma stylistykę typową dla innych modeli BenQ. Wyświetlacz otacza wąska, srebrna ramka, a przyciski służące do poruszania się po menu ekranowym umieszczono na prawym boku obudowy. Ergonomia monitora jest dobra, bowiem BenQ wyposażyło go w podstawę umożliwiającą regulację położenia wyświetlacza w pionie, można też obracać go na boki. Dodatkowo monitor może pracować w postaci pionowej (tzw. pivot), co spodoba się tym, którzy chcieliby w ten sposób oglądać zdjęcia cyfrowe czy przeglądać długie strony w Internecie (do obsługi pivotu niezbędna jest instalacja oprogramowania dołączanego wraz z monitorem). Pozwala ono na programową zmianę orientacji obrazu. Podobnych operacji można również dokonać korzystając z opcji dostępnych w sterownikach najpopularniejszych kart graficznych. Szkoda, że monitor nie ma sprzętowej obsługi pivotu, obywającej się bez dodatkowego oprogramowania. Taką funkcję spotkamy w niektórych monitorach np. EIZO.

Gotowy na Vistę i FullHD  - BenQ FP241W

24-calowy monitory BenQ FP241W z interfejsem HDMI