Gra komputerowa pomaga w leczeniu chorych na raka

Według raportu opublikowanego przez jeden z amerykańskich magazynów pediatrycznych, specjalna gra komputerowa pomaga nastoletnim oraz wchodzącym w dorosłość pacjentom chorym na nowotwór. Dzięki niej przywiązują większą wagę do procesu leczenia.

Jak mówi pomysłodawczyni eksperymentu, Dr. Pamela M. Kato z uniwersyteckiego centrum medycznego w holenderskim Utrecht, odpowiednia systematyka procesu leczenia (stosowanie się do zaleceń i przyjmowanie przypisanych leków oraz chodzenie na zabiegi) jest podstawowym problemem wśród nastolatków oraz wchodzących w dorosłość pacjentów z nowotworem. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, czy gry komputerowe mogą posłużyć do większego zdyscyplinowania ich w procesie leczenia.

W tym celu wylosowano grupę 375 pacjentów, w wieku od 13 do 29 lat, leczonych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Australii. Zaproponowano im do wyboru dwa tytuły: "Indiana Jones and the Emperor's Tomb" oraz "Re-Mission". Drugi z nich to specjalnie zaprojektowana gra, w której miniaturowy robot o nazwie Roxxi umieszczony w ludzkim ciele walczy z komórkami rakowymi. Rozgrywka wymaga systematycznego brania przepisanych leków, poddawania się chemioterapii, wykorzystywania technik relaksacyjnych oraz spożywania odpowiednio przygotowanych posiłków.

W obu grupach pacjentom zalecono grę przez godzinę w ciągu tygodnia. W trakcie 3-miesięcznego eksperymentu, zauważono zwiększenie systematyczności w braniu leków w grupie Re-Mission o 16%. Elektroniczny system monitoringu spożycia antybiotyków wykazał wynik 62,3%, podczas gdy w drugiej grupie był on kilka procent niższy (52,5%).

Zdaniem Dr. Kato, granie w Re-Mission przyniosło pozytywne rezultaty bowiem pozwoliło spojrzeć młodym pacjentom na swoją chorobę z innej strony i zachęciło ich do aktywnej walki z nowotworem.

Grę Re-Mission można bezpłatnie pobrać ze strony producenta.

Więcej informacji: Re-Mission