"Gra o tron", sezon 5 - jak oglądać serial w Polsce online?

Jesteśmy już po premierze kontynuacji serialu "Gra o tron". Pierwszy odcinek piątego sezonu można było obejrzeć w nocy z niedzieli 12 kwietnia na poniedziałek 13 kwietnia o godzinie 3:00 polskiego czasu. Co więcej, pierwszy odcinek "Gry o tron 5" można było obejrzeć online zupełnie za darmo. Jak będzie z resztą tego popularnego serialu?

"Gra o tron" to serial HBO oparty na książkach George'a RR Martina z cyklu "Pieśń lodu i ognia". Przyciąga co roku do ekranów telewizorów i komputerów miliony ludzi na całym świecie. Abonenci HBO i użytkownicy HBO Go śledzą losy swoich ulubionych bohaterów. Od czterech lat, co roku na wiosnę emitowane jest 10 odcinków, a teraz przyszła pora na piąty sezon "Gry o tron".

"Gra o tron", sezon 5 - jak oglądać serial w Polsce online?

Gra o Tron ma premierę w niedzielę 12 kwietnia w Stanach Zjednoczonych, co odpowiada godzinie 3:00 w nocy z 12 na 13 kwietnia polskiego czasu

Tytuł serialu zaczerpnięty został od pierwszej części sagi George'a RR Martina. Serial przyciąga oczywiście fanów, którzy czytali sagę i jest także dla nich interesujący. Autorzy "Gry o tron" w wielu miejscach dość luźno traktują materiał źródłowy i modyfikują historię Martina.

Zobacz również:

  • Najlepsze platformy VOD w Polsce. Sprawdź, która jest dla ciebie
  • Chcesz poznać dalsze losy bohaterów The Last of Us? Zrobisz to za około 100 zł

Piąty sezon "Gry o tron" opowiadającego o perypetiach bohaterów świata Westeros, produkuje stacja HBO. Głównym miejscem emisji jest kanał HBO, na którym o godzinie 3:00 polskiego czasu w nocy z 12 (niedziela) na 13 (poniedziałek) kwietnia będzie można obejrzeć pierwszy odcinek. Powtórka zaplanowana jest na poniedziałek 13 kwietnia na godzinę 22:00.

"Gra o tron", sezon 5 - jak oglądać serial w Polsce online?

Widzowie z Polski będą mogli obejrzeć Grę o Tron 5 w tym samym czasie co osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych

O 3:00 serial zostanie udostępniony równocześnie w serwisie VOD HBO. Stacja zmieniła w ostatnich latach politykę dotyczącą premier swoich seriali na innych rynkach niż amerykański. Wcześniej konsumenci spoza Ameryki Północnej musieli czekać na emisję materiału kilka tygodni, potem kilka dni. W zeszłym roku opóźnienie między premierą w Stanach Zjednoczonych i innych regionach wynosiło jeden dzień.

W tym roku serial pojawi się na serwerach równo z premierą telewizyjną w tym samym momencie we wszystkich krajach, w których dostępna jest usługa VOD od HBO. Użytkownicy mający zamiar obejrzeć pierwszy odcinek serialu "Gra o tron 5" online za darmo nie będą musieli o określonej godzinie uruchamiać smartfona, tabletu, komputera lub telewizora Smart TV obsługującego HBO GO.

"Gra o tron", sezon 5 - jak oglądać serial w Polsce online?

Pierwszy odcinek piątego sezonu Gry o Tron będzie dostępny bezpłatnie w serwisie HBO GO

Niestety, nie wszyscy mogą wykupić abonament HBO GO, a bezpłatnie zostanie udostępniony tylko pierwszy odcinek "Gry o tron 5". Tylko klienci HBO, którzy wykupili abonament na usługę VOD (u operatora telewizyjnego lub od jednego z kilku współpracujących z HBO dostawców internetu) będą mogli oglądać kolejne odcinki piątego sezonu "Gry o tron" online.

Innym serwisem online, w którym można obejrzeć piąty sezon "Gry o tron" jest udostępniona zaledwie kilka dni temu klientom z USA usługa o nazwie HBO Now. To serwis VOD podobny do HBO GO, ale wykupienie dostępu nie wymaga posiadania umowy z operatorem. Jak na razie oferta ograniczona jest do mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz posiadaczy urządzeń Apple, którzy mogą obejrzeć kilka odcinków "Gry o tron 5" online za darmo.

"Gra o tron", sezon 5 - jak oglądać serial w Polsce online?

HBO Now to nowy serwis VOD, z którego przez miesiąc mogą korzystać bezpłatnie posiadacze urządzeń Apple mieszkający w Stanach Zjednoczonych

Osoby, do których kierowane jest HBO Now, mogą uzyskać miesiąc darmowego dostępu do usługi i oglądać wszystkie materiały, w tym piąty sezon "Gry o tron". Po zakończeniu testów koszt miesięczny wynosi 15 dol. Niestety, użytkownicy z Polski bez zmieniania ustawień DNS lub korzystania z VPN oraz amerykańskiej karty płatniczej lub karty podarunkowej iTunes nie będą mogli skorzystać z tej oferty.

Aktualizacja: 13 kwietnia 2015 11:27

Jeszcze przed oficjalną premierą nowego pierwszego piątego sezonu "Gry o tron" pierwsze cztery odcinki trafiły do sieci. Jak potwierdzili przedstawiciele stacji HBO za wyciek odpowiedzialny jest jeden z krytyków, który dostał płytę z materiałem wideo, aby przygotował recenzję. Nie wiadomo jednak kto to był i w jaki konkretnie sposób materiał trafił do sieci.

Nie polecamy jednak oglądać tej pirackiej kopii i poczekać na oficjalną premierę. Nieoficjalne nagrania są kiepskiej jakości, a w dodatku pobierając je z niepewnego źródła można pobrać na komputer złośliwe oprogramowanie.