Gra w karty

Jak zamienić peceta w kino domowe? Przede wszystkim zainstalować dobrą kartę dźwiękową - jedną z czterech, które prezentujemy w teście.


Jak zamienić peceta w kino domowe? Przede wszystkim zainstalować dobrą kartę dźwiękową - jedną z czterech, które prezentujemy w teście.

W grudniowym wydaniu naszego magazynu zaprezentowaliśmy kilka wielokanałowych komputerowych zestawów głośnikowych do kina domowego. Przy okazji testu sugerowaliśmy, że tak jak w pełnowymiarowym systemie za jakość dźwięku w dużej mierze odpowiada wzmacniacz, tak w pececie dobre brzmienie zależy od jakości zainstalowanej w nim karty dźwiękowej.

Tym razem postanowiliśmy poddać badaniu 4 karty, które wybraliśmy według kryterium obecności wyjść wielokanałowych i/lub wyjść cyfrowych. Braliśmy pod uwagę również ich cenę.

Creative Labs Sound Blaster Audigy Platinium eX

Karta ta jest najnowszym i zarazem najlepszym produktem, jaki opuścił irlandzkie fabryki koncernu. Można powiedzieć, że model ten został skonstruowany z myślą o komputerowych audiofilach. Co prawda, z racji ograniczonej ilości wejść liniowych, karty nie można polecić użytkownikom, zajmującym się chociażby półprofesjonalną obróbką dźwięku, jednak amatorzy powinni być całkowicie usatysfakcjonowani standardowym wyposażeniem eX-a. Chodzi mi zarówno o sprzętową, jak i programową stronę zestawu.

Sercem wszystkich nowych kart Creativa serii Audigy jest wydajny procesor dźwiękowy o mocy obliczeniowej cztery razy większej niż jego poprzednik. To pozwala na zastosowanie nowego algorytmu tworzenia przestrzennych pól dźwiękowych, nazwanych przez producenta systemem EAX Advanced HD (HD od high-definition). W praktyce technologia ta umożliwia płynne przejścia pomiędzy polami dźwiękowymi - w poprzednich wersjach kart serii Live odbywały się one skokowo. Dobrym przykładem działania tej funkcji jest dołączone w standardzie demo, gdzie wagonik transportowy jedzie kopalnianym tunelem, a następnie wyjeżdża na otwartą przestrzeń. Kiedyś słyszelibyśmy wyraźną różnicę pomiędzy predefiniowanymi charakterami dźwięku - echem charakterystycznym dla tunelu, który jest środowiskiem zamkniętym o dużej podatności na odbicia dźwięku - i powierzchnią otwartą, gdzie nie słyszymy echa, a dźwięk staje się bardziej zrównoważony. Przy wykorzystaniu EAX Advanced HD dźwięk przy wyjeździe wagonika z tunelu zmienia się płynnie, aż do zaniku echa. Ale efekty EAX to tylko jedna z funkcji nowej karty i to w dodatku taka, która zainteresuje głównie zapalonych graczy. Zdawał sobie z tego sprawę także Creative, bowiem do zestawu dołączył bardzo bogaty pakiet oprogramowania, pozwalający na szereg sposobów dokonywać obróbki ścieżek audio.