Gra w kule

Z akustycznego punktu widzenia kula zastosowana w zestawach Baltic jest idealnym kształtem. Ale problemy techniczne powodują, że tylko nielicznym firmom udaje się zaadaptować ją jako obudowę dla kolumn głośnikowych.

Z akustycznego punktu widzenia kula zastosowana w zestawach Baltic jest idealnym kształtem. Ale problemy techniczne powodują, że tylko nielicznym firmom udaje się zaadaptować ją jako obudowę dla kolumn głośnikowych.

System głośników Baltic oparty jest na 5 identycznych kolumnach, które w zależności od wymagań odbiorcy mogą być przymocowane za pomocą uchwytu bezpośrednio do ściany lub stać na specjalnych podstawach. Aby zapewnić pełne pasmo przenoszenia, a jednocześnie przekazać informację zawartą w kanale basowym, uzupełniono je potężnym subwooferem. Zestaw ten, pomimo iż oparty jest na głośnikach satelitarnych, przeznaczono do nagłośnienia pomieszczeń o dużej kubaturze.

Trzy głośniki w jednej kuli

Stalowe kule o średnicy 34 cm mają konstrukcję niezwykłą. Zamontowany wewnątrz nich przetwornik, nazwany roboczo T-21, składa się z trzech niezależnych głośników, z których każdy obsługuje sobie tylko właściwą część pasma akustycznego. Niezwykłą cechą tego rozwiązania jest to, że wszystkie membrany działają współosiowo, tworząc koherentne źródło dźwięku. Ich dodatkową właściwością jest pełna zgodność charakterystyk kierunkowych, której efektem jest wierne umiejscowienie zdarzeń akustycznych w przestrzeni. W samym centrum znajduje się kopułka wysokotonowa wykonana z cienkiej czarnej folii polimerowej. Jest ona otoczona niewielkim pierścieniem tworzącym tubkę, a jej układ magnetyczny nie zawiera ferrofluidu. Następny głośnik pracujący w paśmie średniotonowym znajduje się wewnątrz całego układu, a wypromieniowywane przez niego dźwięki wydobywają się poprzez szczelinę powstałą pomiędzy membraną wysokotonową a szerokim pierścieniem odpowiedzialnym za najniższy zakres częstotliwości. Zarówno membrana średniotonowa, jak i niskotonowa są odwrócone względem klasycznych układów i grają swoją wypukłą stroną. Obie też są zbudowane ze specjalnie profilowanego białego kompozytu polimerowego, opatentowanego przez firmę Cabasse. Pomimo trójdrożnej konstrukcji, Baltiki przenoszą sygnały akustyczne tylko do 180 Hz. Niższe składowe stanowią dla nich poważne niebezpieczeństwo grożąc uszkodzeniem cewki zewnętrznego pierścienia membrany. Z tego też powodu zarówno w układzie stereofonicznym, jak i w zestawach wielokanałowych podłącza się je poprzez system zwrotnic, a ich dźwięk uzupełnia subwooferem. Pojedyncza kula waży 8,5 kg.