Gracze ciągną prąd

Użytkownicy konsol mogą znacząco obniżyć pobór prądu i przy okazji oszczędzić około 100 USD rocznie. Wielu z nich nie wyłącza swojego sprzętu nawet wtedy, gdy nie jest on używany.

Problem ten częściowo mogą rozwiązać mechanizmy oszczędzania energii, które są wbudowane w konsole, jednak wielu użytkowników nie wie jak je obsłużyć. Konsola Xbox 360 posiada taką opcję, jednak jest ona domyślnie wyłączona i na dodatek niełatwo się do niej dostać. Aktualizacja oprogramowania konsoli Playstation 3 umożliwia korzystanie z opcji oszczędzania energii, ale ona również jest domyślnie nieaktywna.

Pod względem oszczędności energii, wśród konsol niepodzielnie panuje Nintendo Wii. Używana pobiera ona jedynie 16W energii, podczas gdy Playstation 3 potrzebuje ich już 150. Pod względem poboru prądu Xbox 360 plasuje się pomiędzy nimi, jednak jest mu znacznie bliżej do produktu Sony, bowiem zużywa aż 119 W energii. Obliczono, że wyłączanie konsol gdy się ich nie używa, pozwoliłoby w samych Stanach Zjednoczonych na uzyskanie miliarda dolarów oszczędności w rachunkach za energię i zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 7 milionów ton.