Gracze kontrolują sny lepiej od innych

Osoby często grające w gry komputerowe mają większą tendencję do przeżywania snu świadomego, czyli takiego, w którym zdają sobie sprawę, że śnią i mogą go kontrolować.

Do takich wniosków doszła Jayne Gackenbach, psycholog kanadyjskiego uniwersytetu Grant MacEwan. W oparciu o eksperymenty przeprowadzone wśród graczy i osób nie grających próbowała zbadać związek pomiędzy komputerową rozrywką a koszmarami sennymi.

Sny i gry wideo to formy alternatywnych rzeczywistości - mówi Gackenbach, cytowana przez serwis LiveScience.com. Gracze są przyzwyczajeni do kontrolowania środowiska w grze, co można przenieść również do świata snów - przekonuje psycholog.

Gracze mają nie tylko większą skłonność do śnienia świadomych snów. Osoby takie lepiej znoszą koszmary senne - nie traktują ich jako przerażających, ale wydają się czerpać z nich rozrywkę (mimo że w ich koszmarach pojawia się więcej przemocy niż u innych osób).

Odkrycie to może znaleźć ważne praktyczne zastosowanie. Jayne Gackenbach uważa, że jeśli gry komputerowe pełnią funkcję ochronną przed koszmarami sennymi, być może mogłyby stać się częścią terapii weteranów wojennych, cierpiących na zespół stresu pourazowego.