Gracze szybciej podejmują trafne decyzje

Naukowcy dowiedli, że granie może mieć pozytywny wpływ na codzienne życie. Osoby preferujące wirtualną rozrywkę potrafią dużo szybciej i pewniej podejmować decyzje. Szczególny wpływ na to ma jeden gatunek gier, do niedawna bardzo krytykowany.

Obecnie zauważa się coraz więcej dobrych stron spędzania czasu na graniu. Niedawno pisaliśmy ich pozytywnym wpływie na sen. Badanie przeprowadzone niedawno przez magazyn Current Biology udowadnia natomiast związek między grami akcji, a szybkim podejmowaniem wyborów.

Naukowcy przeprowadzili w tym celu serię testów polegających na możliwie jak najszybszym podjęciu trafnej decyzji. Badani nie posiadali wszystkich danych więc odpowiedź musiała być poprzedzona analizą sytuacji. Zadania były związane z poprawnym wyborem odpowiedzi w powtarzających się schematach z ruchomymi obiektami. Zarówno gracze, jak i inni badani osiągali podobny wynik jeśli chodzi o trafność odpowiedzi.

Zobacz również:

  • W Drodze Mlecznej odkryto ponad 100 czarnych dziur
  • PS5 i Xbox Series X będą miały konkurencję od Huawei!
  • PS Plus sierpień 2021 - sprawdź, jakie darmowe gry na nas czekają

Zasadnicza różnica była związania z czasem. Gracze wyróżniali się na tym tle, odpowiadając dużo szybciej. By potwierdzić tą prawidłowość i wykluczyć elementy poboczne np. szybszy refleks i lepszą znajomość komputerów, reszta testujących dostała dodatkowe 50 godzin na zabawę przy shooterach i innych grach akcji.

Po treningu powtórzył się wcześniejszy schemat rezultatów. Osoby, które spędziły czas przy grach akcji miały zauważalnie lepszy czas odpowiedzi. Także kolejne testy m.in. z udziałem dźwięku oraz z buforem czasowym na podjęcie decyzji, nie zmieniły tej tendencji.

Badacze potwierdzili tym sposobem pozytywny wpływ gier akcji na szybkość podejmowania trafnych decyzji. Naukowcy napisali we wnioskach, że za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest dynamika strzelanek i brak powtarzających się schematów. Mózg jest dzięki temu intensywnie stymulowany co owocuje przyspieszeniem przesyłania informacji między ośrodkami odpowiadającymi za rejestrację wydarzeń i ich osąd.

Obecnie naukowcy badający tą kwestię chcą odpowiedzieć na pytania dlaczego wszyscy nie rodzą się z takimi umiejętnościami. Twierdzą oni, że doszli już do pierwszych wniosków, które opublikują w najbliższym czasie na łamach Current Biology.