Grafen w służbie Internetu. Przepustowość łączy setki razy lepsza

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii znalazł sposób na wykorzystanie grafenu do stworzenia znacznie szybszego Internetu. Umożliwiać on ma bowiem budowanie infrastruktury zapewniającej setki razy większą przepustowość.


Grafem - kilka słów przypomnienia

Grafen został odkryty w 2004 roku przez brytyjsko-rosyjską grupę naukowców. Zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla (tworzą one siatkę o sześciokątnych oczkach) i charakteryzuje się m.in. takimi właściwościami jak wyższa niż w innych znanych tworzywach półprzewodnikowych ruchliwość elektronów (są sto razy szybsze niż elektrony w krzemie), wyjątkowa wytrzymałość (jest o ponad 100 razy mocniejszy niż stal) i duża elastyczność (rozciąga się bez problemu o ponad 20 procent).

W 2010 roku za badania nad grafenem Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow uhonorowani zostali nagrodą Nobla. Nie potrafili oni jednak opracować technologii masowej produkcji grafemu, co jednakże w tym roku udało się dokonać naukowcom z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz również:

  • Nowy sposób oczyszczania wody
  • Jedna bateria to już za mało. Xiaomi Mi 11 Pro zaoferuje dwa akumulatory
  • Sweter Sapera od Microsoftu. Kupisz?

Grafen w służbie Internetu?

Grafen ma również pewne ograniczenia. Jedno z nich dotyczy słabej zdolności w zakresie przesyłania światła (wprowadzone do niego światło jest przesyłane w zaledwie 3 procentach). Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, wśród których znaleźli się również wspomniani wcześniej Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow, poinformował jednak właśnie, że znalazł sposób na poprawienie "świetlnych osiągów" tego bardzo interesującego materiału.

Odkryli oni bowiem, że w połączeniu z malutkimi metalicznymi strukturami (tzw. plasmonic nanostructures) grafen możne 20-krotnie poprawić efektywność w zakresie transportu światła i to bez uszczerbku na prędkości jego przesyłu.

Jeżeli naukowcy mają rację, dzięki grafenowi można będzie w przyszłości przesyłać informacje nawet setki razy efektywniej niż umożliwiają to obecnie stosowane technologie w infrastrukturze optycznej. Co to oznacza? Potencjalną możliwość znacznego przyspieszenia Internetu.