Grafenowe baterie gotowe do implementacji w smartfonach

Już niedługo flagowe smartfony zaoferują jeszcze szybsze ładowanie i dłuższe czasy pracy na baterii.

Grafenowe baterie z pewnością są przyszłością smartfonów. Wszystko za sprawą jeszcze szybszego czasu ładowania baterii. Amerykańska firma Real Graphene ogłosiła właśnie, że przygotowuje się już do wprowadzenia swojej technologii dla producentów smartfonów. Próbki są już testowane przez niektórych gigantów technologicznych, ale Real Graphene nie ujawnia ich nazw. Dodatkowo firma posiada już w swoim portfolio zewnętrzną baterię grafenową.

Grafenowe baterie gotowe do implementacji w smartfonach

Źródło: samsung.com

Technologia stworzona przez Real Graphene to tak naprawdę udoskonalony akumulator litowy. Bateria litowo-jonowa opiera się na odwracalnej wymianie litowo-jonowej pomiędzy dodatnią, a ujemną elektrodą z wykorzystaniem metali przejściowych - dwutlenku kobaltu lub manganu.

Real Graphene ma zamiar zamienić metal przejściowy na elektrodę pokrytą cienką warstwą grafitu oraz zmodyfikować skład elektrolitu. Dyrektor generalny firmy informuje, że ogniowo o pojemności 3000 mAh zbudowane w tej technologii jest w stanie naładować się od 0 do 100 procent w zaledwie 20 minut. Litowo-jonowe baterie o tradycyjnej konstrukcji potrzebują co najmniej dwukrotnie większego czasu ładowania.

Dodatkowo według producenta bateria grafenowa ma wyjątkowo dużą żywotność. Real Graphene deklaruje, że akumulator jest w stanie wytrzymać 1500 cykli ładowania. To sporo w porównaniu do najlepszych akumulatorów litowo-jonowych, których wytrzymałość szacowana jest maksymalnie na 1000 cykli ładowania, a żywotność spada, jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z systemu szybkiego ładowania.

Real Graphene informuje, że przy jednakowej mocy ładownia ich baterie wydzielają znacznie mniej ciepła. Ostatnią zaletą jest fakt, że producenci nie będą musieli modyfikować swoich linii produkcyjnych, aby wytwarzać baterie grafenowe.

Niestety nie ma róży bez kolców. Według DigitalTrends arkusz grafenu kosztuje 25 dolarów. Kilka lat temu oszacowano, że kilogram grafenu kosztuje ponad 300 tysięcy dolarów. Użycie nawet śladowych ilości grafenu w baterii podniesie jej cenę o około 30 procent w stosunku do obecnie produkowanych akumulatorów litowo-jonowych.

Przypominamy, że początkowo Samsung Galaxy S20 miał mieć grafenową baterię, ale plotki te nie potwierdziły się.

Źródło: gizchina.com, digitaltrends.com, phonandroid.com