Graficzna codzienność


O tym, że program nie oferuje zbyt wielu efektów pozwalających uatrakcyjnić grafikę, przekonujemy się zaraz po otarciu menu Filter. Znajdziemy w nim, co prawda, kilka grup filtrów (Blur, Render, Distort, Texture, Sharpen, Light Effects, Stylize i Advanced), lecz zawierają one niewiele pozycji. Możliwe jest natomiast przeprowadzanie zniekształceń perspektywicznych. Dzięki wygodnemu podglądowi w oknie zapisywania, program pozwala kontrolować jakość obrazu zapisywanego w formacie JPEG w zależności od wybranego stopnia kompresji.

Grafikowi-amatorowi przydadzą się ikony przeznaczone do grafiki wektorowej, parę rodzajów gradientów oraz różne metody wyboru koloru. Jeśli nie zamierzamy się zagłębiać w świat grafiki 2D, Adesign zupełnie wystarczy.

Paint Shop Pro 8

Paint Shop Pro - czerwone oczy przestają być problemem, podobnie jak korekcja zniekształceń geometrycznych fotografii.

Paint Shop Pro - czerwone oczy przestają być problemem, podobnie jak korekcja zniekształceń geometrycznych fotografii.

Już pierwsze uruchomienie Paint Shop Pro pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z w pełni profesjonalnym programem. Czytelna konstrukcja interfejsu graficznego, dobre pogrupowanie tematyczne menu, dostępny interaktywny samouczek... Paint Shop Pro sprawia wrażenie kosztownego produktu komercyjnego, tymczasem jest programem typu shareware. Choć może, jak na tę klasę, jest dość drogi, ale około 100 dolarów to tylko ułamek ceny Photoshopa, a otrzymujemy narzędzie niewiele gorsze, z którym pracuje się niezwykle szybko i przyjemnie. Szybkość pracy - rozumiana zarówno jako czas dotarcia do niezbędnych opcji, jak i czas wykonywania przekształcenia - są w wypadku Paint Shop Pro rzeczywiście krótkie.

Wybór narzędzia z głównej palety, znajdującej się po lewej stronie ekranu, automatycznie zmienia zawartość górnego paska, dzięki czemu wszystkie potrzebne opcje zawsze są dostępne po jednym kliknięciu. Okno zarządzania warstwami ma konstrukcję praktycznie identyczną z photoshopową.

Warstwy można łączyć w ramach hierarchii w grupy.

Twórcy Paint Shop Pro położyli duży nacisk na prostotę wykonywania operacji najczęściej przeprowadzanych podczas obróbki zdjęć. Gotowe skrypty, realizujące sekwencje poleceń, pozwalają jednym kliknięciem uporządkować kolorystykę zdjęcia. Nie zawsze odpowiada ona naszym gustom, w wielu przypadkach zmiany są jednak zadowalające.

Naturalnie dostępne są narzędzia do rozmywania i wyostrzania obrazu (w tym nie tylko globalnie, całej grafiki, ale także wyłącznie w obszarze pędzla). Mamy narzędzia do usuwania charakterystycznych artefaktów pozostawianych przez kompresję JPEG, są nawet opcje do likwidowania mory. Możemy skorzystać z rozbudowanych opcji korekcji koloru, czytelnie pogrupowanych w menu Color Balance, Brightness and Contrast oraz Hue and Saturation (choć brakuje kilku przydatnych funkcji, znanych z Photoshopa).

Paint Shop Pro pozwala na korekcję zniekształceń optycznych, takich jak poduszkowe, beczkowe lub typu "rybie oko". Specjalne narzędzie pozwala błyskawicznie wypoziomować kadr, bez kłopotu usuniemy efekt czerwonych oczu. Programiści oddali nam także do dyspozycji funkcje korekcji perspektywy. Dołóżmy do tego rozbudowane pędzle i mamy program graficzny, który zadowoli zarówno wybrednych, jak i oszczędnych.