Graficzna codzienność


Satori PhotoXL 2.29

Kompozycja przedstawia grafikę źródłową oraz ten sam obraz po utworzeniu maski za pomocą funkcji kluczowania.

Kompozycja przedstawia grafikę źródłową oraz ten sam obraz po utworzeniu maski za pomocą funkcji kluczowania.

Satori PhotoXL od dłuższego czasu jest dostępny w wersji 3.1. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się wersji znacznie wcześniejszej, 2.29, ponieważ jest ona obecnie dystrybuowana na zasadach freeware, dostępna bezpośrednio na stronie producenta. Zainteresowani najnowszą wersją po uiszczeniu niewielkiej opłaty otrzymują uaktualnienie do edycji 3.1.

Z omawianych przez nas programów tylko Satori potrafi pracować niezależnie od rozdzielczości grafiki. Nowatorskie podejście pozwala obrabiać pliki o rozmiarach 10000x10000 pikseli tak samo szybko, jak znacznie mniejsze obrazy. Efekt ten uzyskano, konwertując duże grafiki na pliki w formacie RIR. Pliki te zawierają oryginalną grafikę oraz jej pomniejszone wersje, używane do wyświetlania na monitorze. Wykonując operacje w PhotoXL, pracujemy w rzeczywistości nie z właściwym plikiem, lecz z tym, co w danej chwili widzimy na ekranie. Wszystkie informacje o wykonywanych operacjach program zapamiętuje jako ciąg przekształceń, nanoszony na oryginał dopiero na życzenie użytkownika. Nasuwają się skojarzenia z pracą z programami 3D, w których po zdefiniowaniu wszystkich elementów grafik uruchamia renderowanie obrazu. Ponieważ opis operacji zajmuje niewiele miejsca, program automatycznie, w praktycznie niezauważalny sposób, zapisuje akcje użytkownika i może je odtworzyć nawet w przypadku zawieszenia programu. W każdej chwili można usunąć z listy operacji tę, która okazała się zbędna.

Satori PhotoXL to program przeznaczony głównie do obróbki grafik pod kątem zastosowań poligraficznych. Nieco zaskakuje więc skromna liczba narzędzi do korekcji koloru. Bardzo łatwo i szybko tworzy się maski. Standardowo program zawiera funkcje przeznaczone do kluczowania, nie ma więc najmniejszego problemu z usunięciem jednolitego tła (np. wykluczowanie nieba w krajobrazie można zrealizować w kilka sekund, zaledwie paroma kliknięciami). Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnego rodzaju filtrów.

Program został wyposażony w bogaty zestaw narzędzi malarskich. Samych trybów kreślenia jest kilkadziesiąt, można również precyzyjnie ustalić rozmiary oraz kształt pędzla. Matematyczny sposób zapisu operacji powoduje, że korzystając z funkcji Undo usuniemy nie tylko całą wykreśloną linię, ale wręcz odtworzymy sposób jej kreślenia i zatrzymamy go w dowolnym momencie. Gdy dodać do tego komplet narzędzi do grafiki wektorowej, Satori PhotoXL okazuje się jednym z najciekawszych programów do grafiki 2D. Zwłaszcza że cenę ma nie do przebicia.

Kryteria wyboru

Dobierając programy prezentowane w zestawieniu, kierowaliśmy się kilkoma względami. Przede wszystkim założyliśmy, że przegląd powinien uwzględniać szeroki zakres cenowy produktów. Zamieszczając obok siebie opisy komercyjnego Photoshopa i bezpłatnego GIMP-a, dajemy czytelnikowi możliwość oceny funkcji programów w zależności od ceny. W ten sposób łatwiej określić, czy z uwagi na obszar zastosowań rzeczywiście niezbędne jest wydawanie pieniędzy na drogi komercyjny produkt, a jeśli tak, to dlaczego.

Kolejnym kryterium był zakres użyteczności programów. Programy ujęte w zestawieniu miały służyć przede wszystkim do tworzenia i edycji grafik dla potrzeb własnych lub z myślą o prezentacji w Internecie. Profesjonalna obsługa funkcji typowo poligraficznych - jak np. dobra obsługa formatu CMYK czy przygotowywanie rozbić - miały znaczenie drugorzędne. Zwracaliśmy przy tym uwagę, aby oprogramowanie dysponowało narzędziami pozwalającymi na uzyskanie wymiernych efektów, odrzucając programy bogactwem swych funkcji konkurujące jedyne z windowsowym Paintem.

Dodatkowym czynnikiem branym pod uwagę była popularność programu. W zestawieniu znalazły się programy graficzne, które na przestrzeni lat zjednały sobie spore grono użytkowników. Uznaliśmy przy tym, że warto wspomnieć także o produktach mniej znanych, lecz oferujących funkcje niespotykane w najczęściej używanych pakietach graficznych. Stąd w zestawieniu Photogenics, obsługujący grafiki o wysokiej dynamice koloru HDR czy Satori, rewelacyjnie sprawdzający się w pracach z grafikami o rzeczywiście dużych rozdzielczościach.

Ostatnim czynnikiem było kryterium dostępności. Każdy z opisanych tu programów na stronie producenta lub dystrybutora oferuje wersję próbną lub demo, shareware lub wręcz freeware. Wyszliśmy bowiem z założenia, że przed zakupem użytkownik powinien móc zapoznać się z możliwościami produktu, który zamierza nabyć, a nie ograniczać się wyłącznie do samej lektury opisów. Skala złożoności programów graficznych jest zbyt duża, aby móc sobie na to pozwolić.