Graficzna rewolucja

NVIDIA przeprowadziła prawdziwą rewolucję wśród kart graficznych. Nowe modele z procesorami GeForce 8800 zrywają z poprzednią architekturą, są w pełni zgodne z DirectX 10 i oferują wydajność średnio dwa razy lepszą niż najszybsze dotychczasowe karty.

Najważniejszą zmianą w nowych modelach jest rezygnacja z określonej liczby jednostek przetwarzania wierzchołków, pikseli itp. Nowe modele w zależności od wersji dysponują 128, lub 96 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Zasoby te są dynamicznie przydzielane w zależności od tego czy w danym momencie aplikacja wymaga zwiększonej wydajności przetwarzania wierzchołków, pikseli, geometrii czy np. fizyki. NVIDIA wprowadziła także technologię GigaThread, która jak twierdzi producent, pozwala procesorowi graficznemu przetwarzać tysiące wątków jednocześnie, i to bez żadnych opóźnień w ich wykonywaniu. Procesory wykonane są w procesie technologicznym 90 nm. Nowe karty są w pełni zgodne z DirectX 10, opracowanym z myślą o eliminacji wąskich gardeł w systemie. Takim wąskim gardłem ostatnio są procesory. Teraz większość obliczeń ma wykonywać procesor graficzny z ominięciem procesora głównego (CPU). Oczywiście wprowadzono też sporo usprawnień cieniowania, w rezultacie gry będą wyglądały dużo lepiej niż obecnie. Niestety, aby to docenić, trzeba poczekać na nowe tytuły (część hitów, m.in. "Crysis" może zobaczymy jeszcze w tym roku). Jakość obrazu również się polepszy. Procesor G80 obsługuje jednocześnie uruchomione funkcje pełnoekranowego wygładzania krawędzi (AA) oraz HDR (realistyczne efekty oświetlenia, i to ze 128-bitową precyzją obliczeń zmiennoprzecinkowych). Specjalny silnik Quantum Effects Engine został przygotowany do obsługi obliczeń fizycznych w grach. Podobnie jak z efektami DirectX 10, musimy poczekać na pierwsze gry, aby docenić tę innowację. Aktualnie odpowiednich programów brak. Najwydajniejsza wersja karty z procesorem GeForce 8800 GTX ma następujące parametry: 24 potoki renderingu, częstotliwość taktowania procesora 575 MHz, pamięci 1,8 GHz, 768 MB pamięci GDDR3, interfejs pamięci 384 bitów. Wolniejsza wersja GTS ma 20 potoków renderingu, 640 MB pamięci. Procesor pracuje z częstotliwością taktowania 500 MHz, a pamięci z prędkością 1,6 GHz (interfejs 320 bitów). Najlepszy model wymaga podłączenia dwóch dodatkowych 6-pinowych wtyczek zasilania (czyli zasilacza zgodnego z SLI). Słabsza wersja zadowala się standardowym, z jedną taką wtyczką. Zalecane są zasilacze odpowiednio 450- i 400-watowy.

Król wydajności

Wydajność nowych kart jest po prostu niezwykła. Nie mieliśmy okazji sprawdzić ich w aplikacjach DirectX 10, ale możemy ocenić przyśpieszenie generowania grafiki 3D: w dotychczasowych grach DirectX 9 często jest lepsza niż w konfiguracji QuadSLI. Pamiętajmy, że na nowych kartach znajdziemy pojedyncze procesory!!! Aby cieszyć się wydajnością oferowaną przez nowe karty, trzeba mieć najszybszy procesor i monitor o dużej przekątnej ekranu, który wyświetli obraz o rozdzielczości przynajmniej 1920x1200 pikseli. Kupowanie tych kart do gry w niższej rozdzielczości, naszym zdaniem, mija się z celem.