Graficzne demony prędkości


MSI NX6800 Ultra-T2D256

Graficzne demony prędkości
GeForce 6800 Ultra to prawdziwy demon prędkości. Kto chce mieć najszybszą kartę, powinien go kupić.

Tajwański Microstar nie opracował samodzielnie kart graficznych z procesorem GeForce 6800 Ultra, ale skorzystał z wzorcowych produktów, które "ubrał" we własne kolorowe naklejki na układzie chłodzącym. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, karta MSI jest nawet nieznacznie wolniejsza od wzorcowego egzemplarza, który otrzymaliśmy bezpośrednio od NVIDII. To jednak nie przeszkodziło jej zająć drugiego miejsca w kategorii wydajności, wyraźnie wyższego niż to, które zajął najgroźniejszy rywal Radeon X800 XT PE.

Nie da się ukryć, że 6800 Ultra ma swoje wady: bardzo duże rozmiary oraz przede wszystkim bardzo duże wymagania od układu zasilania. Wadą jest również cena, ale poza tym już same zalety - bardzo nowoczesna konstrukcja, technologicznie wyprzedza Radeona X800. Cieniowanie wierzchołków i trójkątów jest w NVIDII realizowane w wersji 3.0. ATI nie oferuje aż tak zaawansowanych algorytmów. Procesor NVIDII ma także, po raz pierwszy, zintegrowany koder i dekoder wideo, oferujący możliwości niespotykane do tej pory, m.in. programowalny silnik wideo, pozwalający na kodowanie i dekodowanie wszystkich rodzajów MPEG w czasie rzeczywistym.

Wcale się nie grzeje

Podczas gdy modele ATI grzeją się niemiłosiernie, 6800 Ultra pozostaje lekko ciepły. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku prawie dwa razy większy i głośniejszy układ chłodzenia, jaki zastosowała NVIDIA - coś za coś. MSI postawiło na bardzo dobry pakiet oprogramowania. W standardzie otrzymujemy pełne wersje kilku dobrych gier, m.in. "URU", "XIII" oraz "Prince of Persia 3D".

Informacje MSI

http://www.msi-polska.pl

Cena 2699 zł

Asus AX800Pro/TD/P/256M/A

Graficzne demony prędkości
Radeon X800 Pro ma 12 zamiast 16 potoków renderingu. Cechuje go także nieco niższe taktowanie i wydajność niż model XT PE.

Asus, podobnie jak inni producenci testowanych przez nas najnowszych kart graficznych, nie miał czasu, aby poeksperymentować z konstrukcją karty i wyposażyć własnego Radeona X800 Pro w pewne unikatowe funkcje, charakterystyczne dla marki. Układ chłodzenia jest więc firmową konstrukcją ATI, jednak do kontrolowania prędkości obrotowej wentylatora służy Smart Doctor Asusa. Firmowych programowych udoskonaleń jest nawet więcej. Są to bardzo przydatne uzupełnienia, ułatwiające pracę oraz granie. Warto wyróżnić funkcję OSD, która w wydaniu Asusa polega na możliwości wyświetlenia menu ekranowego pozwalającego na zmianę niektórych parametrów wyświetlania (np. gamma, jasności czy kontrastu) bez zamykania uruchomionej aplikacji. Natomiast funkcja GameFace Live, znana z wcześniejszych kart tego producenta, pozwala na oglądanie widoku gracza i rozmawianie z innymi uczestnikami gry. Aby gracze mogli się widzieć, oprócz aplikacji niezbędna jest kamera, która przekaże obraz do komputera.

Kamera w standardzie

Asus dostarcza wraz z kartą kamerę internetową generującą obraz w rozdzielczości QVGA z płynnością 30 klatek na sekundę. Kamerę podłącza się do portu USB i po uruchomieniu aplikacji GameFace można skonfigurować swój panel i oglądać na nim innych zawodników. Oczywiście będą widoczni cały czas podczas grania - okno podglądu najlepiej umieścić w jednym z narożników ekranu.

Choć karta ma 12, a nie 16 potoków renderingu i jest wolniej taktowana, jej wydajność imponuje, o czym można się przekonać, analizując tabele zamieszczone na płycie dołączonej do tego wydania.

Informacje Asus

http://www.pl.asus.com

Cena 1999 zł

ATI Radeon X800 XT PE

Graficzne demony prędkości
Dopracowana konstrukcja o wydajności niewiele gorszej niż 6800 Ultra NVIDII, przy tym wystarczy jej dobry, a nie wyczynowy zasilacz.

Najszybszy model ATI to karta wzorcowa, którą można kupić m.in. w sklepie internetowym kanadyjskiego producenta. W czasie naszych testów był to jedyny dostępny (dla prasy) model XT PE na rynku polskim. Jest zaskakująco mała, nie odróżnisz jej na pierwszy rzut oka od tańszego i nieco wolniejszego X800 Pro. Inne są jedynie pamięci GDDR3, które w XT PE mają czas opóźnienia 1,6 ns, natomiast w wersji Pro 2,0 ns. Poza tym bez niespodzianek. Wystarczy podłączyć jedną wtyczkę Molex przeciętnej wydajności zasilacza, nie potrzeba "fabryki mocy", której wymagają produkty NVIDII. Karta jest także cichsza od GeForce 6800 Ultra. Niestety bardzo silnie nagrzewa się procesor graficzny, a szczególnie pamięci, w przypadku modelu ATI niepokryte radiatorami. RAM nagrzewa się do prawie 70 stopni Celsjusza, tak więc manipulując we wnętrzu obudowy, trzeba uważać, aby nie poparzyć sobie rąk.

Wspaniała wydajność

Karta jest superszybka. W syntetycznych benchmarkach typu 3DMark przewyższa nieznacznie wydajnością GF 6800 Ultra. W grach jest już inaczej i tu szala zwycięstwa przechyla się na stronę NVIDII. Warto zaznaczyć, że im wyższa rozdzielczość i bardziej zaawansowany tryb wygładzania czy filtrowania, tym mniejsze różnice prędkości generowania grafiki dzielą oba modele. Technologicznie karta ATI wypada nieco słabiej od najlepszych NVIDII, producent uważa jednak, że jeszcze za wcześnie na cieniowanie trójkątów i wierzchołków w wersjach 3.0 i zamierza je wprowadzić w modelach kolejnej generacji.

Informacje ATI

http://www.ati.com

Cena 2600 zł