Graficzne monstrum ATI opóźnione

Układ graficzny ATI kolejnej generacji R520 pojawi się później niż zakładano. Powód to najprawdopodobniej dobrze sprzedające się karty serii X8xx, których sprzedaży ATI nie zamierza sobie popsuć prezentacją nowocześniejszego procesora graficznego.

R520 miał się pojawić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Tak się jednak nie stanie, choć na targach Computex, które zaczynają się pod koniec miesiąca następców GeForce 6xxx pokaże NVIDIA. ATI koncentruje się teraz nad dopracowaniem technologii multi-VPU, która ma dawać efekty podobne do pracy dwóch kart graficznych w trybie SLI. Zasady działania multi-VPU mają być jednak odmienne od rozwiązania NVIDII. W modelach ATI do pracy w konfiguracji dwuprocesorowej niezbędna będzie "karta matka", która ma współpracować z innymi modelami serii Radeon (warunek to wyposażenie w interfejs PCI Express). Obie karty ma się łączyć na zewnętrz kabelkiem analogowym, czyli tak jak w pamiętnych modelach 3Dfx Vodoo.

Procesor R520 ma zostać zaprezentowany pod koniec czerwca. Wiadomo, że układ ten będzie w pełni zgodny z modelem cieniowania 3.0, nie znane są natomiast informacje na temat liczby potoków renderingu. Przewiduje się, że może ich być aż 32, a procesor może się składać z 350 mln tranzystorów.


Zobacz również