Graficzne nowości Asusa z PCI Express

Asus zaprezentował nową serię kart graficznych korzystających z interfejsu PCI Express. Karty ASUS XN5950, XN5750, XN5750N, XN5300 oraz XN4300 oparte są na procesorach graficznych Nvidia PCX.

Producent twierdzi, że nowe karty firmy Asus zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje zwiększona przepustowość interfejsu PCI Express.

Nie jesteśmy przekonani o prawdziwości tych deklaracji, bowiem w sytuacji gdy modele NVidii korzystają z mostków, które są w rzeczywistości adapterami interfejsu AGP 8x – PCI Express, trudno mówić o wykorzystaniu pełni mocy drzemiącej w nowej technologii. Modele z układami NVidii nadal będą pracowały z przepustowością 8x, a nie 16x na co pozwala PCI Express.

Tak czy inaczej Asus wyposażył swoje nowe karty graficzne w kilka ciekawych rozwiązań zwiększających ich funkcjonalność.

GameFace to technologia umożliwiająca przeprowadzanie wideokonferencji

w trakcie korzystania z gier w trybie multiplayer. Gracze mogą widzieć się nawzajem, nawet jeśli znajdują się w różnych zakątkach świata.

Hyperdrive ma zapewniać stabilną pracę karty nawet w przypadku zbyt agresywnego overclockingu. W przypadku przekroczenia bezpiecznych dla karty parametrów pracy zostaną one automatycznie zmienione w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia karty i zapewnić możliwość stabilnego działania.

VideoSecurity to oprogramowanie pozwalające użytkownikom kart graficznych Asus oraz kamer internetowych stworzenie własnego systemu monitorowania dowolnego pomieszczenia lub obszaru. Wykrycie jakiejkolwiek zmiany lub ruchu w monitorowanym obszarze może spowodować:

- automatyczne wykonanie zdjęcia i przesłanie go pod zdefiniowany adres e-mail

- połączenie się ze zdefiniowanym numerem telefonu za pośrednictwem modemu

- uruchomienie dowolnego, zdefiniowanego przez użytkownika programu.

W przeciwieństwie do innych producentów, opierających swoje karty graficzne

na referencyjnych projektach Asus opracował projekt kart samodzielnie.

Ceny i data wprowadzenia nowych produktów do sprzedaży nie zostały jeszcze ustalone.


Zobacz również