Graficzne nowości na Siggraph 2005

Trwająca w Los Angeles konferencja Sigraph 2005, połączona dodatkowo z targami, jest dla producentów dobrą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych produktów. Uczestnicy targów mogli w tym roku poznać zalety nowych wersji takich aplikacji jak 3DS Max, MotionBuilder, Maya czy LightWave, reprezentujących szerokie spektrum narzędzi przydatnych w grafice i projektowaniu 3D.

Na rynek trafia m.in. najnowsza, ósma już, wersja znanego programu do tworzenia i edycji grafiki trójwymiarowej, 3DS Max 8. Edycja ta, jak informuje producent, firma Autodesk Media and Entertainment, kładzie główny nacisk na rozszerzenie możliwości animacji postaci oraz zarządzania edytowanymi dokumentami. Do tego ostatniego celu wyposażono program w mechanizm Asset Tracker. Producent zapowiada, że dzięki najnowszej wersji narzędzia łatwiejsza stanie się praca w większych grupach roboczych. Wśród dodatków do aplikacji znalazł się także m.in. silnik animacji nieliniowych, który umożliwia umieszczanie animacji na modelach techniką wklejania. Usprawniono także system nakładania tekstur na obiekty.

Więcej informacji: Discreet

Firma Alias zaprezentowała nowe wersje dwóch swoich aplikacji, MotionBuilder 7 oraz Maya 7. Pierwsze z nich, za którego powstanie odpowiedzialna jest firma Kaydara (przejęta przez Alias), służy do animowania trójwymiarowych postaci w czasie rzeczywistym. Siódma wersja narzędzia, jak zapewnia producent, oferuje m.in. lepszą kontrolę nad powstawaniem postaci, usprawnioną przestrzeń roboczą i interfejs użytkownika.

Maya, narzędzie do tworzenia grafiki 3D, którego najnowsza wersja także oznaczona jest numerem 7, zostało wyposażone m.in. w zaprojektowane na nowo funkcje renderingu warstw, dzięki którym wiele wersji tego samego obiektu (włączając w to np. różne tryby oświetlenia) może być zarządzane z poziomu jednej "sceny". Odświeżono także możliwości dostęonych w programie narzędzi, takich jak Toon Shader, Edge Loop czy Edge Ring.

Więcej informacji: Alias

Najnowsza propozycja firmy NewTek to dziewiąta odsłona aplikacji LightWave. W nowej wersji sztandarowego programu firmy zastosowano m.in. usprawniony system renderingu z wykorzystaniem tzw. "ray-tracingu", zdynamizowany interfejs użytkownika i "bardziej elastyczny" interfejs graficzny, oraz bardziej efektywne narzędzia do modelowania.

Więcej informacji: NewTek


Zobacz również