Graficzne optimum

Można przebierać do woli wśród modeli z procesorami ATI i NVIDII, kosztujących około 600 zł. Są karty oparte na GPU - GeForce 7600 GT, Radeon X1650 XT, X1650 PRO, a nawet nie najnowszym już X1800 GTO. Wybór nie jest łatwy.


Można przebierać do woli wśród modeli z procesorami ATI i NVIDII, kosztujących około 600 zł. Są karty oparte na GPU - GeForce 7600 GT, Radeon X1650 XT, X1650 PRO, a nawet nie najnowszym już X1800 GTO. Wybór nie jest łatwy.

Do testów wybraliśmy cztery interesujące karty graficzne. Ich ceny podajemy na podstawie informacji od dystrybutorów, dlatego w poszczególnych sklepach mogą się nieco różnić. Ponadto kupując kartę w sklepie internetowym, zazwyczaj do ceny wyjściowej należy doliczyć koszt przesyłki.

GeForce 7600 Gt

Graficzne optimum

Radeon X1650 XT to optymalny wybór wśród kart graficznych kosztujących koło 600 zł. Jest szybka, ma nowoczesną architekturę i jak pokazują nasze testy, wystarcza do gry także w wysokiej rozdzielczości.

W naszym teście karty z procesorem GeForce 7600 GT reprezentuje model Leadtek WinFast PX7600 GT TDH Extreme, który dystrybutor wycenia na 560 zł. Jest to wersja Extreme o wyższej częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci niż przewiduje standard. Można ją uzyskać, nie instalując specjalnych sterowników czy programów tuningujących, bo odpowiednie dane są zapisane w BIOS-ie karty i obowiązują od jej uruchomienia. GeForce 7600 GT ma pięć jednostek Vertex Shader. Pozostałe kluczowe elementy architektury to osiem potoków renderingu i dwanaście potoków Pixel Shader. Taktowanie procesora (zużywającego 65 W energii) i pamięci to standardowo 560/1400 MHz. Testowany model Leadteka pracował z częstotliwością 590/1600 MHz i był wyposażony w 256 MB pamięci GDDR3 (interfejs 128-bitowy). Karta nie wymaga dodatkowego zasilania PCI Express.

Radeon X1650 Xt

Kartę z tym procesorem reprezentuje Sapphire X1650 XT 256 M GDDR3 PCI-E DUAL DVI-I/TVO, oferowany w cenie 595 zł. W procesorze Radeon X1650 XT wprowadzono kilka istotnych zmian w stosunku do serii X1650 PRO. Wytwarzany jest w procesie technologicznym 80 nm, ma dwa razy więcej jednostek przetwarzania pikseli (24 zamiast 12), osiem, a nie pięć jednostek przetwazzania wierzchołków oraz osiem potoków renderingu zamiast czterech. Taktowanie rdzenia I i pamięci odbywa się za 1 to z nieco niższą częstotliwością - 575/1350 MHz. Nasz testowy Sapphire pracował jednak z fabrycznymi ustawieniami 600/1400 MHz, ' które obowiązują modele X1650 PRO. Na karcie znalazło się 256 MB pamięci GDDR3. Nowością jest także zintegrowanie z procesorem układu pozwalającego na pracę kart w trybie CrossFire (łączenie mostkami, podobnie jak w kartach NVIDII). Karta nie wymaga dodatkowego zasilania PCI Express.

Radeon X1650 prO

Niby niewielka zmiana w symbolu karty, lecz bardzo duże różnice w architekturze w porównaniu do wersji XT. Jak już napisaliśmy, model PRO ma 12 jednostek przetwarzania pikseli, pieć przetwarzania wierzchołków i cztery potoki renderingu. W obu modelachinterfejs pamięci jest 128-bitowy i brak specjalnych mostów pozwalających na łączenie ich w tryb CrossFire. Karta nie wymaga dodatkowego zasilania PCI Express. Testowany przez nas model firmy HIS był taktowany z wysoką częstotliwością - 625/1400 MHz - i wyposażony w cichy, choć zajmujący dwa gniazda układ chłodzenia IceQ.

Radeon X1800 GtO

Graficzne optimum

Wyniki Testów kart graficznych

Układ o nie najnowszej konstrukcji, lecz wciąż spotykany w sklepach i oferowany za około 600 zł. Jest to w istocie Radeon X1800 XL z nowym BIOS-em - ma rdzeń taktowany z częstotliwością 500 MHz i 256 MB pamięci GDDR3 o taktowaniu 1 GHz. Pozostałe elementy to 12 jednostek przetwarzania pikseli (wersja XL ma ich 16) i osiem jednostek Vertex Shader. Interfejs pamięci jest 256-bitowy. Karta ma wbudowany silnik wideo AVIVO oraz może pracować w trybie CrossFire. Jak widać, częstotliwość taktowania jest stosunkowo niska, a wyposażenie w jednostki Pixel Shader - przeciętne. Karta ma za to 256-bitową szynę pamięci, co jest niewątpliwą zaletą i powinno znaleźć odzwierciedlenie w wynikach testów. Model ten jest długi, a wentylator standardowego układu chłodzenia nie zalicza się do najcichszych. Wymagane jest dodatkowe zasilanie z 6-pinowej wtyczki PCI Express. Do testów wybraliśmy model Connect 3D Radeon X1800 GTO VIVO, czyli wersję opartą na wzorcowym projekcie ATI. Jest wyposażony nie tylko w wyjście, ale także wejście wideo, więc pozwala nagrywać filmy ze źródeł zewnętrznych (magnetowid, DVD, kamera) na twardy dysk peceta.

Wyniki testów

Porównanie wydajności czterech teoretycznie bardzo różnych produktów przynosi ciekawe wnioski. W benchmarkach syntetycznych (3DMark) najlepiej wypada karta z procesorem Radeon X1650 XT. Sądzimy, że właśnie ona będzie najlepszym wyborem na przyszłość, ma nowoczesną architekturę.

Silnik AVIVO poprawiający jakość wideo (także HD) i pozwala w grach uruchamiać jednocześnie funkcje wygładzania krawędzi i HDR (realistyczne oświetlenie). Oczywiście ze względu na ograniczoną wydajność tryby te będzie można stosować w niższej rozdzielczości, ale i tak jakość grafiki powinna być bardzo dobra. Model z procesorem Radeon X1800 GTO oferuje obecnie wydajność bardzo zbliżoną, a wręcz najlepszą z całej porównywanej czwórki, jeśli grasz w rozdzielczości nie większej niż 1280x1024 piksele. Niestety, zużywa więcej energii i wymaga podłączenia dodatkowej wtyczki zasilania.

Pracujący z wysoką częstotliwością taktowania model Lead-teka, wyposażony w procesor NVIDIA GeForce 7600 GT, osiąga wydajność bardzo zbliżoną do modelu Radeon X1650 XT. Procesor ten nie umożliwia jednak jednoczesnego wygładzania krawędzi i obsługi funkcji HDR. Karty z procesorem X1650 PRO prezentują się najmniej atrakcyjnie. Mimo że testowaliśmy model o częstotliwości taktowania znacznie zwiększonej w stosunku do wersji standardowej, to jednak odstawał wydajnością od konkurencji.