Graficzny pojedynek na liczby

Dość dobrze znana jest czołówka światowych producentów płyt głównych. Rzadko jednak dowiadujemy się o tym, kto przewodzi w świecie kart graficznych. Zobaczmy zatem jak przedstawia się pierwsza trójka w tym wyścigu.

Dość dobrze znana jest czołówka światowych producentów płyt głównych. Rzadko jednak dowiadujemy się o tym, kto przewodzi w świecie kart grafiki. Zobaczmy zatem jak przedstawia się pierwsza trójka w tym wyścigu.

Do niedawna producenci byli podzieleni na obozy wytwarzające karty grafiki, płyty główne, produkty sieciowe itd. Obecnie sytuacja ta uległa całkowitej zmianie i praktycznie codziennie dowiadujemy się o poszerzeniu oferty produktowej przez któregoś z ważnych graczy w branży IT.

Zobacz również:

  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Obecnie Micro Star - znany głównie z produkcji płyt głównych – jest największym na świecie producentem kart graficznych. W 2001 roku firma zasiliła rynek 4 milionami sztuk kart graficznych, a plany na rok 2002 zakładają poprawienie tego wyniku o 100 %. Drugie miejsce przypadło koncernowi Gigabyte, który wyprodukował ok. 2,5 mln sztuk kart grafikcznych. Trzecim największym producentem jest Chaintech, który zamknął rok 2001 wynikiem ok 2,5 mln sztuk.

Być może w bieżącym roku istotną pozycję w tym segmencie zdobędzie ECS, który w poprzednim roku wyprodukował jedynie 700 tys. kart graficznych, a w samym styczniu 2002 roku – aż 300 tys szt. Do grona producentów kart graficznych dołączył również EpoX. Oczywiście podane wyniki nie dotyczą jedynie produktów retail, ale również wersji OEM.