Grafika 3D wysokiej jakości w komórkach

NVIDIA zaprezentowała na kongresie 3GSM nowy procesor GoForce 3D GoForce 3D 4800, który przekształca niewielkie, multimedialne odtwarzacze przenośne i telefony komórkowe w urządzenia dysponujące dużymi możliwościami w zakresie obróbki grafiki 2D i 3D.

procesor graficzny GoForce 3D 4800

procesor graficzny GoForce 3D 4800

Nowy układ pozwala na małych odtwarzaczach i konsolach gier uzyskać realistyczną grafikę 3D, zdjęcia o wysokiej rozdzielczości oraz daje możliwość nagrywania i odtwarzania wysokiej jakości obrazu wideo.

Procesor GoForce 3D 4800 zawiera sprzętowy koder formatu JPEG, pozwalający na przechwytywanie obrazów aż do rozdzielczości 3 megapikseli (2048 x 1536). Dzięki technologii NVIDIA FotoPack proces kompresji JPEG optymalizowany jest w taki sposób, by uzyskać jak najmniejszą wielkość plików i pozwolić użytkownikom na gromadzenie 3 razy większej ilości zdjęć niż dotychczas.

Procesor obsługuje funkcje cieniowania pikseli z obsługą do sześciu tekstur jednocześnie. GoForce 3D 4800 jest średnio o 40% szybszy niż poprzednia generacja układów dla urządzeń mobilnych . Wbudowany sprzętowy kodek MPEG-4 pozwala na nagrywanie obrazu w rozdzielczości VGA z prędkością do 30 klatek na sekundę oraz odtwarzanie z taką samą prędkością, np. filmu przechowywanego na karcie SD. Nowy procesor umożliwia także prowadzenie konferencji wideo w trybie full-duplex w rozdzielczości CIF (352 x 288) i prędkości 30 FPS. Dzięki zastosowaniu technologii NVIDIA nPower procesor GoForce 3D 4800 zużywa o połowę mniej energii niż w przypadku uruchamiania tych samych aplikacji działających jedynie pod kontrolą głównego procesora urządzenia przenośnego.

Aparaty telefoniczne wykorzystujące procesory NVIDIA GoForce 3D 4800 powinny pojawić się w sklepach pod koniec 2005 roku.


Zobacz również