Grafika dla Office

Nowa wersja suplementu graficznego do Microsoft Office - PhotoDraw 2000 - nie różni się wiele pod względem interfejsu od poprzednich. Program został jednak poddany różnym przeróbkom, które dobrze przysłużyły się funkcjonalności. Zupełną nowością jest natomiast to, że nowa wersja programu pracuje szybciej niż poprzednia.

Nowa wersja suplementu graficznego do Microsoft Office - PhotoDraw 2000 - nie różni się wiele pod względem interfejsu od poprzednich. Program został jednak poddany różnym przeróbkom, które dobrze przysłużyły się funkcjonalności. Zupełną nowością jest natomiast to, że nowa wersja programu pracuje szybciej niż poprzednia.

Grafika dla Office
PhotoDraw 2000 zawiera właściwie wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia dwuwymiarowej grafiki rastrowej, ze szczególnie bogatym wyborem rodzajów pędzli. Oprócz pędzli "artystycznych", które imitują efekty uzyskiwane przy malowaniu różnymi typami narzędzi malarskich (pędzle, piórka, węgiel, pastele, flamastry...), można także użyć fotostempli, które pozwalają szybko uzyskać ciekawe efekty. Jednak zdecydowanie najłatwiej jest wykorzystywać gotowe szablony oraz retuszować zdjęcia. Z tymi ostatnimi związane są najbardziej chyba skuteczne narzędzia PhotoDraw 2000, służące do poprawiania wyglądu i jakości zeskanowanych zdjęć. Oprócz typowych efektów, takich jak modyfikowanie jasności i kontrastu czy wyodrębnianie szczegółów, dostępne są "wyrafinowane" opcje: usuwanie plam, rys i kurzu, korekcja efektu czerwonych oczu itd.

Jedne z najbardziej rozbudowanych opcji PhotoDraw 2000 to tzw. efekty projektanta. Za tą niezbyt jasną nazwą kryje się ogromny zestaw różnorodnych efektów, symulujących tworzenie grafiki przy użyciu specyficznego narzędzia. Tę możliwość oferuje większość programów graficznych (typowe efekty: rysunek węglem, akwarela, obraz olejny, mozaika), jednak w PhotoDraw masz do dyspozycji dziesiątki niezwykłych efektów, takich jak: "delikatny szkic ołówkiem", "suchy pędzel na gruboziarnistym płótnie", "zatopienie w plastiku", "rozmoczone zioła". Za tymi poetyckimi nazwami kryją się bardzo skuteczne narzędzia, wskazane jest jednak samodzielne kontrolowanie ich intensywności - PhotoDraw 2000 przyjmuje domyślnie dosyć silne ich działanie, powodujące często zamazanie pierwotnej treści grafiki.

PhotoDraw 2000 został wzbogacony o kilka nowych narzędzi do tworzenia prostej grafiki trójwymiarowej, głównie efektownych symboli i elementów stron WWW. Najmocniejsze są z pewnością opcje służące do przerabiania płaskich konturów na bryły (z reguły przez "wyciągnięcie" konturu wzdłuż prostej). Zamiana obiektu płaskiego na trójwymiarowy jest pełna - powstałą bryłę można na przykład obracać, zmieniać teksturę lub położenie źródła światła. Również tutaj użytkownik ma do dyspozycji dużo gotowych wzorów, które pozwalają uzyskać gotowy trójwymiarowy obiekt już po kilku kliknięciach.

Specjalnie dla osób tworzących grafikę do witryn internetowych przeznaczona jest opcja Najazd. Mimo groźnej nazwy mamy do czynienia z zestawem gotowych pomysłów na przygotowanie na przykład przycisków na stronach WWW, które zmieniają wygląd po najechaniu na nie kursorem myszy. Oczywiście tego typu efektów nie sposób zapisać w jednym pliku graficznym - przycisk wraz z efektem najazdu zapisywane są w postaci małej strony WWW: pliku HTML i kilku plików graficznych.

Do efektów pomyślanych specjalnie na potrzeby Sieci należy także proste imitowanie trójwymiarowości (przez dodanie do konturu odpowiednio podświetlonych i zacieniowanych brzegów) oraz tak wymyślne opcje, jak podświetlanie kształtów (za pomocą źródeł światła o różnych kształtach, na przykład gwiazdy), otaczanie ich poświatą lub dodawanie cienia.

Na szczęście PhotoDraw 2000 to nie tylko elementy stron WWW. Program jest pomyślany jako źródło grafiki do programów z grupy Office - głównie Worda, PowerPointa, Publishera, FrontPage'a. Gotowa grafika jest do nich eksportowana przy użyciu specjalnych opcji, można także skorzystać z gotowych szablonów, na przykład tła dla prezentacji w PowerPoint.

Warto także wspomnieć o rozbudowanych opcjach zapisu gotowej grafiki do pliku. PhotoDraw 2000 ułatwia wybór sposobu zapisu odpowiedniego dla konkretnego zastosowania - opcja Zapisz do użycia jako zrzuca odpowiedzialność za format pliku i stopień kompresji na PhotoDraw - użytkownik musi tylko podać, do jakich celów grafika będzie użyta.

Program, który testowaliśmy, oznaczony jest dopiskiem "Wersja 2". Od wersji 1 odróżnia go obecność narzędzi do tworzenia animowanych plików GIF oraz większe zorientowanie na grafikę do stron WWW, łącznie z możliwością bezpośredniego zapisania pliku na serwerze WWW.

MS PhotoDraw 2000

Rodzaj: program graficzny

Producent: Microsoft###

Informacje: Microsoft Spółka z o.o., 00-842 Warszawa, ul. Grzybowska 80/82, tel. (022) 6615400, faks (022) 6615434,http://www.eu.microsoft.com/poland/

Cena: 794 zł