Grafika i czcionki

GIMP to skrót - GNU Image Manipulation Program. Ten linuxowy program daje się poznać jako równorzędny konkurent Paint Shop Pro.

GIMP to skrót - GNU Image Manipulation Program. Ten linuxowy program daje się poznać jako równorzędny konkurent Paint Shop Pro.

W systemie Linux z grafiką kojarzy się nazwa "The GIMP". Jest to skrót GNU Image Manipulation Program, czyli programu, który już po pierwszym kwadransie pracy daje się poznać jako równorzędny konkurent np. popularnego Paint Shop Pro. Autorzy (Peter Mattis i Spencer Kimball) przyznają się do inspiracji Photoshopem i podobnymi narzędziami do obróbki grafiki, więc nic dziwnego, że GIMP potrafi obrabiać pliki w formacie PSD i umie korzystać z plików Filter Factory (AFS). Program ma jednak większe możliwości niż Adobe Photoshop ponieważ jego siłą jest nie tylko zakres zaimplementowanych funkcji, ale również stabilność, otwartość i elastyczność.

Grafika i czcionki
GIMP jest, w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji, programem rozszerzalnym, użytkownicy mogą samodzielnie dołączać do niego nie tylko własne "wtyczki" ("plug-ins"), ale także korzystać z opartego na skrypcie interfejsu. Dzięki temu funkcjonalne możliwości GIMP-a mogą być rozwijane i stale uzupełniane, a praca z nim coraz łat-wiejsza poprzez skrypt. Ponieważ każdy użytkownik może to robić wg własnego upodobania, w najnowszej wersji 1.02 zaimplementowanych jest już ponad 150 najwartościowszych wtyczek - do wszystkiego.

Grafika i czcionki
Dodatkowo GIMP zaakceptuje dowolne zmiany ponad 100 standardowych przypisań klawiszy skrótu i ich kombinacji - albo przez wywołany dialog GUI, albo poprzez tekstową edycję pliku użytkownika (personal menu rc file) za pomocą np. edytora xedit. Możliwość zapisania indywidualnych profili (pliki inicjalizacyjne i moduły użytkownika) do głównego katalogu aplikacji pozwala różnym użytkownikom używać na jednym stanowisku tego samego programu, bez ryzyka zmiany ustawień i ciągłej ingerencji w zainstalowany system.

GIMP jest programem uniwersalnym, bogato wyposażonym w mocno zróżnicowane opcje, funkcje i procedury: od zaawansowanego fotoretuszu, poprzez rysunek, edycję i kompozycje obrazów graficznych, wsadowe przetwarzanie formatów, a nawet rendering. Dostępna jest już także stabilna wersja wtyczki SANE umożliwiającej skanowanie.

Grafika i czcionki
Mała dygresja: zaraz po uruchomieniu GIMP-a zauważymy jedynie malutki, niepozornie wyglądający zbiór przycisków...i nic więcej. Daleko mu więc do rozbudowanych menu Photoshopa czy choćby Paint Shop Pro? Niech jednak nas to nie zmyli. GIMP nie wrzuca na ekran wszystkich swoich menu, bo zawsze je można sobie otworzyć, dopiero wtedy jeśli faktycznie są potrzebne a następnie umieścić na pulpicie gdziekolwiek - mamy przecież w X-Window wirtualny pulpit. Pełnię swoich możliwości ujawni zaś dopiero wtedy, kiedy nad nowo tworzonym, lub uprzednio wczytanym obrazkiem klikniemy prawym klawiszem myszy. Dopiero wtedy zobaczymy na ekranie zasadnicze menu programu, gdzie znajdziemy m. in. wszelkie dostępne "wtyczki", umożliwiające robienie niemal dowolnych "bajerów" i efektów graficznych.

Grafika i czcionki
Do pełnej funkcjonalności GIMP potrzebuje zestawu bibliotek, naczęściej zawartych w danej dystrybucji systemu Linux (patrz podkatalog /usr/lib lub /usr/local/lib). Pozostałe (GTK, Alladin GhostScript, SANE, wget i bzip) trzeba uzupełnić mu ręcznie, ponieważ są to biblioteki otwarte i stale rozwijane. W skład podstawowego zestawu wchodzą: GTK - Gimp ToolKit (kompilacja), GNU GhostScript(PS), Alladin GhostScript (Acrobat PDF), GNU wgetto (ściąganie plików z Internetu bezpośrednio do GIMP-a), XV do modułu GUASH przeglądania i otwieranie plików graficznych, Gzip, Bzip (kompresja plików), SANE (skanowanie), (obsługa TIFF), libz (kompresja PNG) oraz libpng, libtiff, libjpeg i libmpeg (odpowiednio do obsługi formatów PNG, TIFF, JPEG oraz MPEG).

Najnowszą stabilną wersję GIMP 1.0.2 posiadacze S.u.S.E. Linux mają już w ramach tej dystrybucji, użytkownicy innych wersji Linuksa mogą skorzystać z wersji zamieszczonej na płycie CD dołączonej do niniejszego wydania PC World. Można ją też ściągnąć z Internetu, np. zhttp://ispid.linuxberg.com/, gdzie są także dodatkowe biblioteki "GIMP Data Extras", zawierające wzory tekstury, gradienty i inne dodatki, wzbogacające możliwości GIMP-a.

Uwaga do webmasterów! Korzystając z menu Xtns->Script-Fu->Logos, wykonacie efektowne tytuły swoich stron WWW w jednym z predefiniowanych stylów, które można modyfikować. Czy inny program to potrafi? A jeśli tak, to ile to kosztuje?