Grafika jak błyskawica w notebooku

NVIDIA wprowadziła do oferty produkt bezkompromisowy - procesor graficzny GeForce Go 6800 Ultra. Model ten, jeden z najwydajniejszych nie tylko w segmencie komputerów przenośnych ale także stacjonarnych, jest przeznaczony do notebooków będących tzw. zastępcami pecetów biurkowych (desktop replacement).

Układ ten NVIDIA zaprezentowała już w listopadzie ubiegłego roku. Dopiero teraz można go jednak spotkać w powszechnie dostępnych komputerach. Nie ma co się oszukiwać - GF Go 6800 Ultra nie sprawdzi się w urządzeniach gdzie priorytetem jest niska waga i długa praca na akumulatorach. To procesor dla najbardziej wymagających graczy, który jednak nie chcą stawiać w domu dużej obudowy peceta i wybierają większe niż standardowe notebooki. Procesor NVIDII wykonany jest w technologii 0,13 mikrona, a wytwarzają go fabryki IBM. W stosunku do wersji "stacjonarnej" różni się wyposażeniem. Ma 12, a nie 16 potoków renderingu, 5 zamiast 6 jednostek przetwarzania wierzchołków oraz 128-, lub 256-bitową szynę pamięci GDDR3. Model Ultra pracuje z taktowaniem rdzenia i pamięci wynoszącym 450 i 500 MHz. Zużycie energii sięga 65 W, a wykorzystywany interfejs komunikacji z płytą główną to PCI Express x16.

Komputery ze wspomnianym procesorem rozpoczął już sprzedawać Dell. Model Inspiron XPS Gen2 17" bazuje na chipsecie Intel 915GM i procesorze Pentium M 2,0, lub 2,13 GHz. Ceny rozpoczynają się od 2250 USD.


Zobacz również