Grafika tania jak barszcz

Wprowadzenie technologii PCI-Express pozwoliło na stworzenie mechanizmów, które pozwalają na wydajne korzystanie przez procesory graficzne, z pamięci operacyjnej komputera. TurboCache NVIDII jako pierwszy wprowadził sprawną obsługę pamięci RAM rezerwowanej na potrzeby podsystemu graficznego. Teraz także ATI prezentuje swoje rozwiązanie - HyperMemory. Technologicznie różni się ono od TC NVIDII niewiele. ATI twierdzi jednak, że HyperMemory jest szybsze. Sprawdźmy zatem w praktyce czy tak jest w istocie.

Istnieje kilka kluczowych komponentów karty graficznej, które w zdecydowanym stopniu decydują zarówno o jej wydajności jak i cenie. Oprócz samego procesora graficznego, duży wpływ na cenę końcową ma ilość i rodzaj zainstalowanej na karcie pamięci lokalnej. Zwykle instalowane są bardzo szybkie moduły pamięci (o wiele szybsze niż pamięć operacyjna peceta), których pojemności sięgają obecnie aż 512 MB. Producenci chcąc zwiększyć swoje udziały w segmentach kart najtańszych, których sprzedaje się po prostu najwięcej, dwoją się i troją aby wymyślić sposób na obcięcie kosztów. Wcześniejsze rozwiązania obsługi pamięci RAM, budowane w oparciu o interfejs AGP tylko irytowały użytkowników, którzy w zamian za niewiele niższą cenę otrzymywali karty graficzne o fatalnej wręcz wydajności. PCI Express, dzięki wielokrotnie większej przepustowości niż AGP oraz równie istotnej dwukierunkowości interfejsu pozwolił w dużym stopniu uniknąć tych rozczarowań.

HyperMemory działa na identycznych zasadach jak TurboCache NVIDII. Co więcej, NVIDIA nieoficjalnie twierdzi, że ATI po prostu skopiowało jej pomysł, a wprowadzenie Radeonów HM z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do premiery TurboCache jest najlepszym dowodem na trafność podejrzeń. Czy tak było w rzeczywistości nie nam rozsądzać. Nas interesuje za to rzeczywista wydajność produktów ATI. Bardzo szczegółowo na temat zasad działania TurboCache, a więc także HyperMemory pisaliśmy w materiale GeForce 6200 TurboCache - nowa jakość tanich kart graficznych . Nie chcemy się powtarzać, bo zapewne zainteresowani wiedzą na czym polegają najistotniejsze cechy rozwiązania z obsługą pamięci operacyjnej peceta odbywającej się przy współudziale interfejsu PCI Express.

Sapphire Radeon X300 SE 128 MB HyperMemory

Testowana przez nas karta to model Sapphire oznaczony jako wersja 128 MB. Musicie jednak wiedzieć, że w rzeczywistości na karcie znajduje się 32 MB pamięci DDR, natomiast występujące w nazwie 128 MB to łączna suma pamięci jaką jest w stanie zagospodarować procesor graficzny, po wliczeniu w tę ilość zasobów pamięci operacyjnej komputera. Tak więc maksymalnie karta może zawłaszczyć 96 MB pamięci RAM. Piszemy maksymalnie bowiem nie jest to ilość stałą, jak to miało miejsce w przypadku kart z interfejsem AGP. HyperMemory, podobnie jak TurboCache potrafi dynamicznie przydzielać sobie niezbędne ilości pamięci. W momencie gdy pamięć nie jest aplikacji niezbędna, jest ona zwalniana na potrzeby systemu operacyjnego. Interfejs pamięci lokalnej karty jest 64-bitowy i wyposażony w jednostkę zarządzania mapowaniem tekstur do pamięci RAM peceta. ATI nazywa ten mechanizm HyperMemory Intelligent Memory Manager. Nie pracuje ona jednak samodzielnie, a z pomocą zaszytego w sterownikach dodatkowego narzędzia. Kontroler zajmuje się stroną sprzętową zarządzania, a menedżer programowy inteligentnie i wydajnie stara się przydzielać zasoby dla pamięci systemowej i lokalnej. ATI twierdzi, że jej menedżer jest skuteczniejszy w procesie zarządzania niż rozwiązanie NVIDII.

Schemat działania karty graficznej bez systemu inteligentnego zarządzania alokacją pamięci

Schemat działania karty graficznej bez systemu inteligentnego zarządzania alokacją pamięci

Sama karta nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jak większość tanich modeli jest wyposażona w chłodzenie pasywne składające się z niewielkiego radiatora pokrywającego procesor.

Schemat działania karty graficznej z systemem inteligentnego zarządzania alokacją pamięci

Schemat działania karty graficznej z systemem inteligentnego zarządzania alokacją pamięci

Dodatkowe chłodzenie pamięci nie jest potrzebne. Taktowanie rdzenia procesora graficznego jest nieco niższe niż w przypadku modeli GeForce 6200 TC NVIDII i wynosi 325, a nie 350 MHz. Również pamięci pracują nieco wolniej - 300 zamiast 350 MHz. Standardowy Radeon X300 SE ma identyczne taktowanie rdzenia procesora co wersja HyperMemory, jednak jego pamięci taktowane są z częstotliwością o 100 MHz niższą (200 MHz). Wszystkie wymienione układy są oczywiście zgodne z DirectX 9, z tym, że modele NVIDII mogą pochwalić się zaawansowanym procesorem wideo PureVideo, którego ATI nie posiada. Także obsługa technologii Pixel i Vertex Shader w wersji 3.0 jest atutem produktów NVDII.

Konfiguracja platformy sprzętowej: procesor Intel Pentium 4 3,2 GHz (LGA775), płyta główna MSI 915P NEO2 Platinum, 2x512 MB DDR2 533 Kingston, dysk twardy Maxtor MaXLine III 250 GB SATA150, sterowniki ForceWare 71.20, ATI Catalyst 5.4, Windows XP Pro + Service Pack 2.

Szybszy czy nie?


Zobacz również