Drugą, łatwiejszą w obsłudze przeglądarką plików grafiki wektorowej jest Adobe SVG Viewer 1.0. Jest to wtyczka do popularnych przeglądarek WWW: Internet Explorer i Netscape Navigator. W środowisku MSIE pracuje jako kontrolka ActiveX, natomiast w Navigatorze jako aplet Java. Dzięki zastosowaniu ActiveX obrazy SVG mogą być wprowadzane do dokumentów pakietu Microsoft Office. Zaletą, w porównaniu z poprzednią przeglądarką, jest prędkość działania narzędzia. Dostępne są opcje zaznaczania i przeszukiwania tekstu. Tak jak we wszystkich programach graficznych Adobe, dobrze przygotowana została obsługa myszy komputerowej - pod prawym przyciskiem dostępne jest menu zawierające polecenia powiększenia, podglądu źródła czy pauzy animacji. Umieszczając na własnej stronie WWW element grafiki wektorowej, należy pamiętać o dołączeniu odnośnika do tej wtyczki. Użytkownicy nie dysponujący obsługą SVG w przeglądarkach będą mogli szybko zlokalizować i zainstalować przeglądarkę. Niestety, wtyczka nie obsługuje najnowszej specyfikacji, a jedynie tę z 3.03.2000r.
W szranki staje również oprogramowanie firmy IBM. Laboratoria programistyczne IBM (http://alphaworks.ibm. com/) utworzyły przeglądarkę na podstawie języka Java. Jest ona szybsza od CSIRO SVG Viewer. Zalety narzędzia to opcja walidacji SVG/XML, jak również przeglądarka struktury drzewa XML DOM. Program obsługuje standard WD-SVG-20000303 bez możliwości animacji, stosowania filtrów oraz podglądu osadzonych fontów. Jest to więc implementacja trochę okrojona. Należy liczyć na to, że IBM w najbliższych dniach przedstawi przeglądarkę zgodną ze specyfikacja Candidate Release (z 2.08.2000r.).
Firma Jasc Software, producent doskonale znanego na rynku Paint Shop Pro, utworzyła program do edycji SVG - Trajectory Pro 0.30.
Jest to aplikacja oferująca podstawowe narzędzia edycji znane z typowych pakietów graficznych służących do obróbki grafiki wektorowej. Dostępne pod prawym przyciskiem myszy opcje dotyczące konkretnego elementu grafiki wektorowej znacznie ułatwiają pracę. W oknie palety obiektów można obserwować sposób ich grupowania oraz właściwości. Pracę możemy zapisać w formacie SVG, jak również wyeksportować wyrenderowany obraz do formatu JPEG czy BMP. Wyjątkowym udogodnieniem jest również opcja nakładania filtrów na obiekty. Okno służące do ustawiania parametrów filtrów zawiera także podgląd uzyskiwanych na bieżąco efektów. Program obsługuje wszystkie (oprócz animacji) cechy standardu z marca 2000 roku.
Jasc Trajectory Pro 0.30
Plusy: pełen program do obróbki grafiki wektorowej, podgląd nakładanych filtrów
Nie powinniśmy mieć również problemów z eksportem istniejących dokumentów do formatu SVG. Dwa największe pakiety do obróbki grafiki wektorowej - CorelDRAW i Adobe Illustrator w wersjach 9.0 udostępniają możliwość eksportu i importu formatu SVG. Obydwa filtry eksportu pozwalają na osadzenie w SVG fontów w celu wiernego ich zwizualizowania w przeglądarce użytkownika. Dzięki temu można pisać cyrylicą bez obaw, że użytkownicy nie zobaczą już efektów naszej pracy. Proces obróbki grafiki w tych pakietach jest dopracowany w każdym szczególe. Można więc najpierw utworzyć format CDR lub AI, a następnie wyeksportować go do SVG, tworząc tym samym grafikę wektorową, w uniwersalnym otwartym standardzie.
Na rynku dostępne są również narzędzia służące do konwertowania plików pomiędzy różnymi formatami grafiki, a SVG.
Pakiet CSIRO SVG Toolkit (http://cmis.csiro.au/svg/) zawiera narzędzia do renderowania SVG na format JPEG z poziomu linii poleceń systemu operacyjnego. Narzędzie to utworzono w Javie. Firma Steady State (http://steadystate.co.uk/svg/) oferuje konwerter SVGFont umożliwiający konwersję czcionek True Type do formatu pozwalającego na osadzenie czcionki w SVG. Firma Digital Applications (http://digapp.com/) zaprezentowała program do konwersji SVG do formatu Portable Document File (PDF). Studenci Uniwersytetu w Nottingham (http://www.ep.cs.nott.ac.uk/projects /SVG/) prowadzą dwa projekty programistyczne. Pierwszy z nich to konwerter Shockwave Flash do formatu animacji SVG oraz konwerter PostScript do SVG. Można skorzystać z online'owej wersji konwertera. Natomiast na Uniwersytecie w Tsukuba tworzony jest projekt konwertera fdsSVG służącego do rozpoznawania grafiki rastrowej pod kontem zawartych w niej geometrycznych kształtów. Konwerter tworzy dokument SVG zawierający wektorowe elementy dla każdej rozpoznanej płaszczyzny koloru. Publicznie (http://www. padc.mmpc.is.tsukuba.ac.jp/member/ morik/fdssvg/) udostępniona jest okrojona wersja projektu umożliwiająca rozpoznanie ośmiobitowej bitmapy o niewielkich rozmiarach.
Podsumowanie
Grafika wektorowa niedługo stanie się obowiązującym standardem, prawdopodobnie niewiele różniącym się od zarysowanego w materiałach W3C. Format SVG jest na tyle dojrzały, że bez obaw można umieścić przygotowane w tej technologii projekty na własnej stronie internetowej czy zaimplementować w projektach przemysłowych. Warto uważnie śledzić zmiany w W3C (http://w3.org/Graphics/SVG/) i na stronach głównych twórców, takich jak Adobe (http://adobe.com/svg/) czy Sun (http: //www.sun.com/ xml/). Żeby nie pozostawać w tyle, trzeba już myśleć o wykorzystaniu tego standardu do zapisu własnych danych biznesowych.
Nie przegap
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: