Grainger Sky Theater - zobacz wszechświat w rozdzielczości 8K w kosmicznym teatrze z Chicago

Ostatnio pisałem o {{a:HTTP://kinodomowe.idg.pl/news/369698/Sharp.5D.Miracle.Tour.ogromne.kino.5D.rodem.z.Japonii.html}}5D Miracle Tour{{/a}}, specjalnym kinie 5D w japońskim Nagasaki, do budowy którego ponad 150 specjalnych wyświetlaczy dostarczył Sharp. Nad projektem o jeszcze większym rozmachu, wykorzystującym tym razem projektory - Grainger Sky Theater - pracują Amerykanie w planetarium Adler w Chicago.

Planetarium Adler

Grainger Sky Theater - nowa, kosmiczna atrakcja w Chicago

Planetarium Adler, które mieści się w amerykańskim Chicago, już w lipcu uruchomi niezwykłą atrakcję dla miłośników kosmosu i nie tylko - Grainger Sky Theater, który przybliży nam obraz kosmosu bardziej niż kiedykolwiek do tej pory.

Grainger Sky Theater - kosmos w kosmicznej rozdzielczości 8K

W Grainger Sky Theater na wielkim podniebnym ekranie zostaną zaprezentowane 64-megapikselowe obrazy przestrzeni kosmicznej. Olbrzymi obraz kosmosu w planetarium Adler będzie wyświetlany w w rozdzielczości aż 8K (!). Obraz ten zostanie utworzony przez 20 projektorów podłączonych do 45 komputerów obliczeniowych, które mają zapewnić najbardziej doskonały i szczegółowy widok na nasz wszechświat z Ziemi. W tym niecodziennym przedsięwzięciu uczestniczyła zarówno NASA, jak i IBM.

Poznaj Wszechświat latem 2011 roku

Grainger Sky Theater zostanie uruchomiony już 8 lipca tego roku. Jeżeli ktoś będzie latem w okolicach Chicago, to z pewnością warto zajrzeć do planetarium Adler i zobaczyć tą niezwykłą prezentację wszechświata. Ale podobno planetarium (na mniejszą skalę) ma być otworzone w Centrum Nauki im. Mikołaja Kopernika w Warszawie już w czerwcu. Ci którzy nie mogą zobaczyć prezentacji w Chicago, przynajmniej będą mogli podziwiać kosmos z Warszawy.

Źródło: Engadget