Grałem w Destroy All Humans 2 Reprobed i wiem, że warto zainwestować w Crypto

Jak remake kultowego Destroy All Humans 2 spisuje się w akcji? Spędziłem przy grze wystarczająco dużo czasu, żeby móc odpowiedzieć na to pytanie.

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Kilka ostatnich dni miałem okazje spędzić w towarzystwie pewnego urokliwego i czarującego kosmity imieniem Crypto. Bardzo szybko okazało się, że ów jegomość i ja dzielimy ze sobą coś więcej niż tylko zamiłowanie do „rozwałki”, pięknych pań i niestosownych żartów.

To coś więcej niż remake

Destroy All Humans 2 Reprobed to remake kultowego już klasyka z 2006 roku. Osoby, które miały okazję w niego zagrać będą mogły zatem ponownie przeżyć komiczną historię Crypto i pewnej pięknej ziemskiej agentki. Jeśli jednak nie mieliście okazji na spróbowanie oryginalnego Destroy All Humans 2, to remake pozwoli wam zasmakować się w zwariowanej grze akcji z otwartym światem, w której to wcielacie się w kosmitę imieniem Crypto. Główny bohater za wszelką cenę chce zemścić się na ludzkości za zniszczenie „statku matki” i jego ulubionych broni. Bardzo szybko okazuje się jednak, że protagonista mówiąc „ludzie” ma na myśli agentów KGB i… hipisów.

Zobacz również:

  • Recenzja: Dobry, zły i... brzydki? Czyli recenzja Destroy All Humans 2 Reprobed
Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Choć Destroy All Humans 2 Reprobed jest niezwykle wierne oryginalnej wersji, to twórcy nie bali się dokonać licznych zmian i usprawnień. Zdecydowanie wyróżnia się tutaj oprawa graficzna. Nie ma mowy o zwyczajnym „podbiciu rozdzielczości”. Otrzymujemy produkcję, która w niczym nie odbiega od konkurencyjnych tytułów z tego roku. Modele postaci, animacje czy efekty świetlne to wszystko robi naprawdę znakomite wrażenie. Imponująco prezentuje się również system zniszczeń, który idealnie współgra z główny rdzeniem rozgrywki – polegającym na kreatywnej eksterminacji gatunku ludzkiego. Oczywiście można się przyczepić do powtarzających się modeli NPC, ale podczas standardowej rozgrywki i tak nie zwraca się na to większej uwagi. W dużym uproszczeniu Studio Black Forest Games pokazuje jak się powinno robić remake'i.

Pora się zabawić

Destroy All Humans 2 Reprobed oferuje nam rozbudowaną kampanię, którą możemy rozegrać solo bądź w trybie kooperacji. Na główną fabułę składa się szereg misji, w których naszym finalnym zadaniem będzie z reguły zabicie kogoś lub wysadzenie czegoś w powietrze. Nie oznacza to jednak, że rozgrywka w Destroy All Humans 2 Reprobed nudzi czy jest powtarzalna. Wręcz przeciwnie. Pokaźny arsenał broni oraz zdolności Crypto sprawia, że najbardziej kreatywni gracze będą bawić się przy grze znakomicie. Po kilkunastu godzinach spędzonych z grą już teraz wiem, że broń wywołująca w ludziach nieposkromioną żądzę tańca, jest jedną z najbardziej niegodziwych.

Grałem w Destroy All Humans 2 Reprobed i wiem, że warto zainwestować w Crypto

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Crypto może się również posługiwać kilkoma ciekawymi zdolnościami. Jedna z nich pozwala mu przejąć ciało dowolnego człowieka i w ten sposób uzyskać dostęp do nowych informacji czy miejsc. Co ciekawe, niektóre dialogi zmieniają się w zależności od tego, czy akurat kontrolujemy kobietę czy mężczyznę. Nasz protagonista może również czytać w myślach, aby zdobyć nowe informacje. Najczęściej jednak kończy się to mało pomocnymi, ale zabawnymi „wypowiedziami” postaci niezależnych. Wreszcie, Crypto posiada także zdolność telekinezy, z której korzystałem niemal bez przerwy bowiem pozwala ona na najbardziej szalone manewry. Mało co sprawia taką satysfakcję jak przechwycenie rzuconego granatu i „zwrócenie” go agentom KGB.

Grałem w Destroy All Humans 2 Reprobed i wiem, że warto zainwestować w Crypto

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Destroy All Humans 2 Reprobed oferuje nam również sporych rozmiarów, otwarty świat. W trakcie zabawy odwiedzimy kilka takich obszernych map, po których będziemy mogli poruszać się pieszo bądź za pomocą jet-packa. Wynalazek ten przyda nam się nie tylko podczas eksploracji, ale również w walce. Oczywiście podczas zabawy odblokujemy również możliwość korzystania z naszego zaufanego statku kosmicznego, ale mi osobiście sterowanie nim nie przypadło do gustu. Zdecydowanie lepiej bawiłem się przemierzając świat gry za pomocą jet-packa.

Crypto to bohater jakich mało

Choć Destroy All Humans 2 Reprobed wygląda zacnie, a sam gameplay jest wciągający i satysfakcjonujący, to największe wrażenie zrobił na mnie Crypto. Może to ze mną coś jest nie tak, ale żądny mordu kosmita to postać, z którą poczułem wyjątkowo bliską więź. Crypto jest jakby bohaterem z innej epoki, nie zważającym na konwenanse i poprawność polityczną. W życiu zaś kieruje się bardzo prostymi i jasnymi zasadami. Mogę się założyć, że gdyby był pingwinem na imię miałby pewnie Rico. Przy tym wszystkim Crypto to prawdziwy orator. To właśnie głównie dialogi (i monologi) z udziałem głównego bohatera sprawiały, że na mojej twarzy regularnie pojawiał się uśmiech. Spora w tym zasługa nie tylko znakomicie napisanego scenariusza, ale również Johna Granta Albrechta – aktora, który po raz kolejny, użycza Crypto swojego głosu. Co istotne, pozostała część obsady nie odstaje poziomem od Albrechta, dzięki czemu Destroy All Humans 2 Reprobed to znakomicie zagrana opowieść.

Grałem w Destroy All Humans 2 Reprobed i wiem, że warto zainwestować w Crypto

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

Destroy All Humans 2 Reprobed – kiedy premiera?

Na koniec mogę wam zdradzić jeszcze jedną informację. Destroy All Humans 2 Reprobed zadebiutuje 30 sierpnia tego roku na PC, Xbox Series X|S i PlayStation 5. Produkcja studia Black Forest Games ominie PS4 i Xbox One. Twórcy swoją decyzję tłumaczą skalą projektu i wymaganiami gry, które sprawiłyby, że wersja na starą generację musiałaby zostać mocno „wykastrowana”.

Destroy All Humans 2 Reprobed - werdykt

Kilkanaście godzin spędzonych z Destroy All Humans 2 Reprobed sprawiło, że już wiem co będę robił 30 sierpnia. Wydaje się, że studio Black Forest Games przygotowało remake doskonały. Stworzona od podstaw oprawa audio-wizualna (w oparciu o Unreal Engine 4), usprawnienia w samej rozgrywce oraz znakomita, zabawna historia i przebojowy bohater sprawiają, że zarówno weterani serii, jak i osoby, które nigdy nie miały styczności z Destroy All Humans powinny sięgnąć po nowe wydanie. Na ostateczną ocenę produkcji poczekam do dnia jej debiutu, ale wątpię, aby coś mogło mnie zniechęcić do przygody w towarzystwie Crypto.

Grałem w Destroy All Humans 2 Reprobed i wiem, że warto zainwestować w Crypto

Destroy All Humans 2 Reprobed (fot. Maciej Persona / PCWorld.pl)

W skrócie

  • Destroy All Humans 2 Reprobed to remake klasycznej trzecioosobowej gry akcji z 2006 roku.
  • Twórcy od podstaw stworzyli nową oprawę graficzną (na Unreal Engine 4) i wprowadzili do gry liczne usprawnienia w rozgrywce.
  • Rozbudowaną i zabawną kampanię można rozegrać solo bądź w kooperacji.
  • Premiera gry odbędzie się 30 sierpnia, wyłącznie na PC, Xbox Series X|S i PlayStation 5.