Gramy

Civilization III;Complete... The Sims 2... University,Bricks of Camelot...


Civilization III;Complete... The Sims 2... University,Bricks of Camelot...

Czy jest jakiś zapalony gracz, który nigdy nie słyszał o grze Civilization? Wszyscy czekamy na czwartą odsłonę tego klasyka, ale w międzyczasie można zagrać w Civilization III: Complete. Przyjrzymy się także kolejnemu dodatkowi do gry The Sims, a także grze zręcznościowej Bricks of Camelot.

Strategia

Civilization III: Complete

W październiku ubiegłego roku firma Aspyr Media ogłosiła plany dotyczące wprowadzenia najnowszej wersji znanej i lubianej gry strategicznej Civilization IV. W międzyczasie pojawiła się rozbudowana wersja jej poprzednika, oznaczona numerem III, do której dodano dwa zestawy rozszerzeń. Ponadto grę można uruchomić teraz na najnowszych komputerach z Panterą lub Tygrysem na pokładzie.

Civilization to turowa gra strategiczna, w której zadaniem użytkownika jest kierowanie rozwojem cywilizacji od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Gracz jest odpowiedzialny za wszystkie aspekty społeczeństwa, włącznie z rozwojem rolnictwa i przemysłu, dyplomacją, rozwojem nauki i kultury, a także prowadzeniem wojen.

Oczywiście nie gramy sami, gdyż inne narody - kierowane przez ludzi lub komputer - próbują osiągnąć analogiczne cele. Oznacza to, że w pewnym momencie musi dojść do konfliktu. W zależności od umiejętności dyplomatycznych i posiadanych sił można zmiażdżyć wroga lub nawiązać z nim bliskie stosunki handlowe.

W grze Civilization III pojawiły się dwa zestawy rozszerzeń, które wcześniej były dostępne tylko dla posiadaczy pecetów: Conquests i Play the World. Szczególną uwagę warto zwrócić na drugi zestaw, który dodaje do gry możliwość rozgrywki wieloosobowej poprzez Internet. Niestety, w dalszym ciągu nie można grać z właścicielami pecetów.

W dodatku Conquests znalazło się dziewięć dodatkowych scenariuszy, czyli kampanii sprawdzających umiejętności gracza w różnych epokach i miejscach - od starożytnej Mezopotamii poprzez Imperium Rzymskie aż po wojny napoleońskie. Scenariusze są przeznaczone głównie dla osób, które lubią prowadzić wojny.

Podsumowanie

Gra Civilization III: Complete stanowi tylko przedsmak wielkiego wydarzenia, jakim będzie premiera czwartej wersji tej gry. Jednak osoby, które posiadają już "zwykłą" wersję Civilization III, raczej nie znajdą tu niczego dla siebie, tym bardziej, że nie można dokonać upgrade'u.

Symulacja

The Sims 2 University

Posiadacze The Sims 2, popularnej gry symulacyjnej, która pozwala zarządzać życiem innych osób, mogą wypróbować The Sims 2 University - pierwszy oficjalny zestaw rozszerzeń. Teraz nasi bohaterowie mogą zdobywać tytuły naukowe, które nie przydadzą się im w codziennym życiu, a także zaciągać kredyty studenckie, które będą spłacali aż do emerytury. Innymi słowy, gra odpowiednio przygotowuje do życia w świecie kapitalistycznym.

Postacie w grze mogą wybrać jeden z trzech uniwersytetów oraz 13 kierunków studiów, które pozwalają uzyskać różne szanse rozwoju zawodowego. Studenci mieszkają na campusach, uczą się, pracują na pół etapu oraz oczywiście imprezują na całego. O wynikach decyduje poziom zaangażowania w życie towarzyskie oraz dopasowanie do życia akademickiego. Niestety, system kompresji czasu sprawia, że cały semestr nauki zajmuje raptem kilka minut grania, przez co wrażenia są zbyt mało realistyczne.

Warto wspomnieć, że ten zestaw rozszerzeń dodaje ponad 100 nowych obiektów i elementów dekoracyjnych, które są dopasowane do ubogiej kieszeni studenta.

Podsumowanie

The Sims 2 University nie jest szczególnie atrakcyjnym zestawem rozszerzeń tej znanej gry. Z pewnością jednak nie powstrzyma to zagorzałych miłośników tej symulacji przed wprowadzeniem kolejnych zawirowań w życiu bohaterów.

Gra zręcznościowa

Bricks of Camelot

Gry zręcznościowe, które wymagają od gracza niszczenia cegiełek na różne sposoby, od zawsze cieszyły się sporą popularnością. Od niedawna gram w Bricks of Camelot, która stanowi atrakcyjną i pomysłową wariację tej dobrze znanej koncepcji. Zadaniem gracza jest oczywiście zniszczenie ceglanego muru za pomocą łapki i piłki. Na polu gry ukryte są różne obiekty, które ułatwiają lub utrudniają życie gracza. Niektóre z tych obiektów mogą na przykład powiększyć naszą łapkę, podczas gdy inne powodują jej zmniejszenie lub przyspieszenie tempa.

Dostępnych jest wiele możliwości gromadzenia dodatkowych punktów. Można na przykład przejmować skrzynie ze skarbami, które są umieszczone nad niektórymi obiektami. Czasami z nieba spadają złote monety i klejnoty.

W grze dostępnych jest aż 120 poziomów, jednak nie wszystkie są dostępne od razu. Aby uzyskać do nich dostęp, należy odblokować wcześniejsze poziomy. Oczywiście możliwe jest wybranie jednego z kilku poziomów trudności.

Podsumowanie

Gra Bricks of Camelot z pewnością nie jest zbyt innowacyjna, ale zapewnia sporo rozrywki dla całej rodziny. Na wyższych poziomach trudności rozgrywka staje się bardziej skomplikowana i wymaga sporej sprawności.

<hr>

Nowosci ze świata gier

Call of Duty 2

Jeszcze w maju tego roku firma Aspyr przedstawi Call of Duty 2 - najnowszą wersję strzelanki w realiach drugiej wojny światowej. Po raz kolejny można stać się angielskim, amerykańskim lub rosyjskim żołnierzem, który walczy przeciwko nazistom w Europie i Afryce Północnej.

Heroes of Might and Magic V

Firma Freeverse Software pracuje nad przeniesieniem gry Heroes of Might and Magic V na Macintosha. Jak pewnie wszyscy pamiętają, jest to turowa gra strategiczna dziejąca się w fantastycznym świecie. Najnowsza wersja Heroes zapewni nowy silnik grafiki 3D, sześć kampanii oraz ponad 30 misji.

Huntsville

Firma zaczęła sprzedaż gry Huntsville (20 USD; www.funpause.com), która wymaga od gracza umiejętności detektywistycznych, gdyż naszym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Na stronie internetowej producenta dostępne jest demo gry.