Gramy

Wildlife Tycoon: Venture Africa... Enigmo 2... The Sims 2 Nightlife...


Wildlife Tycoon: Venture Africa... Enigmo 2... The Sims 2 Nightlife...

Nie każdy może pozwolić sobie na wycieczkę do Afryki celem podglądania dzikich zwierząt. Można jednak samodzielnie

zbadać system ekologiczny Serengeti, grając w symulację Wildlife Tycoon.

Symulacja

Wildlife Tycoon: Venture Africa

Gramy

Łańcuch pokarmowy Prawidłowe zbalansowanie ekologii Serengeti przyczyni się do sukcesu w tej interesujacej grze

Nowa gra symulacyjno-strategiczna firm Pocketwatch Games i MumboJumbo (http://www.mumbojumbo.com ) pozwala zapoznać się bliżej z tematem łańcucha pokarmowego w przyrodzie. Roślinożercy zjadają trawę, drapieżniki pożerają inne zwierzęta, a do ich przetrwania niezbędna jest woda. Zadaniem gracza, który wprawdzie jest niewidzialny, ale ma nieograniczone możliwości, jest stworzenie zrównoważonego ekosystemu, tak aby pomóc w przetrwaniu afrykańskiego świata roślin i zwierząt. Gra jest na tyle prosta, że nawet młodsze dzieci mogą opanować niezbędne umiejętności.

Każdy poziom gry zaczyna się przy zbiorniku wody, przy którym należy dodać różne rośliny i zwierzęta. W grze dostępnych jest jedenaście gatunków zwierząt, takie jak zebry, słonie, krokodyle, lwy i flamingi. Gracz otrzymuje różne zadania na każdym poziomie; może to być na przykład utworzenie ekosystemu umożliwiającego przeżycie czterech lwów. Aby to osiągnąć, należy zapewnić wystarczającą ilość pożywienia i wody dla zebr, którymi karmią się lwy. Należy jednak uważać, aby głodne drapieżniki nie przerzedziły nadmiernie stada zebr.

Gramy

Po wypełnieniu określonych zadań gracz otrzymuje nagrodę w postaci specjalnych klejnotów. Ich spieniężenie pozwala sadzić nowe gatunki roślin i traw, bądź zapewnia zbiorniki z wystarczającymi zapasami wody pitnej. Wraz z upływem czasu zadania stają się coraz trudniejsze. Można także wybrać jeden z trzech poziomów trudności, a także specjalny tryb umożliwiający rozwijanie stworzonego ekosystemu bez żadnych ograniczeń czasowych.

Grafika trójwymiarowa nie jest szczególnie zachwycająca, ale z pewnością dobrze oddaje zwierzęta żyjące na afrykańskiej sawannie. Również oprawa dźwiękowa jest dość interesująca, a rozgrywka jest ubarwiania odgłosami zwierząt.

Niestety, do gry nie dołączono żadnej wydrukowanej instrukcji. Podstawowe informacje znajdują się w pliku Readme na dysku CD. Warto podkreślić, że producent gry przeznacza część wpływów ze sprzedaży na program ochrony naturalnego środowiska dzikich zwierząt.

Podsumowanie

Wildlife Tycoon: Venture Africa to atrakcyjna gra symulacyjno-strategiczna, która kładzie nacisk na zrozumienie natury, a nie niszczenie świata. Z pewnością będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród dzieci w różnym wieku, ale i dorośli znajdą coś dla siebie. Dużą zaletą jest niska cena, która wynosi tylko 20 USD.

Gra logiczna

Enigmo 2

Gramy

Enigmo 2 firmy Pangea Software (http://www.pangeasoft.com ) to piękna i skomplikowana łamigłówka, w której zadaniem gracza jest kierowanie i odbijanie strumieni wody i plazmy lub promieni laserowych w określone miejsca, korzystając z różnych przedmiotów. Może wydawać się, że jest to mało skomplikowane, ale na planszy umieszczono wiele przeszkód, takich jak ściany i pola siłowe. Aby ominąć te przeszkody, można skorzystać z ograniczonego arsenału przełączników, teleporterów, modułów odwracania grawitacji itp.

Warto podkreślić bardzo atrakcyjną i kolorową grafikę użytą w grze. Poszczególne łamigłówki trójwymiarowe można swobodnie obracać w dowolnym kierunku. Bardzo często przyglądanie się grze innej osoby jest równie atrakcyjne co samodzielna rozgrywka.

Enigmo 2 jest przeznaczone dla całej rodziny, ale młodsze dzieci mogą mieć pewne problemy z łamigłówkami. Na szczęście producent dołączył łatwiejszy tryb Kiddie, w którym gracz dysponuje nieograniczonymi zasobami urządzeń pomocniczych. Gra składa się z 50 poziomów i zawiera również edytor poziomów. Cena gry wynosi 30 USD, a ze strony producenta można pobrać wersję demonstracyjną.