Gran Paradiso - pierwsza publiczna próbka Firefoksa 3.0

Pojawiła się pierwsza wersja alpha Firefoksa 3.0 noszącego roboczą nazwę "Gran Paradiso" (silnik Gecko 1.9). Deweloperzy Mozilla Foundation zalecają, by instalowali ją wyłącznie webmasterzy, a nie - użytkownicy.

Za najważniejszą zmianę należy uznać domyślnie wykorzystywanie biblioteki graficznej Cairo odpowiadającej aktualnie za interfejs oraz prezencję stron WWW. W kolejnych buildach Firefoksa biblioteka wykorzystywana jest już od 22 lutego 2006 roku.

Modyfikacje w silniku prawdopodobnie pozwolą na szybsze renderowanie skomplikowanych stron wykorzystujących style CSS. Nacisk położono również na większą kompatybilność z formatem SVG, dzięki któremu możliwe jest tworzenie dwuwymiarowych grafik za pomocą języka XML.

Gran Paradiso w akcji

Gran Paradiso w akcji

Mozilla Firefox 3.0 z założenia nie obsługuje systemów Windows 95, 98 i ME oraz OS X 10.2. Zalecana konfiguracja to procesor taktowany zegarem 500 MHz i 256 MB pamięci RAM.

Przeglądarkę w wersji dla systemów Microsoftu można pobrać z serwera Fundacji. Warto przy okazji przypomnieć, że nazwę "Gran Paradiso" (wł. Wielki Raj) nadano Firefoksowi za szczytem w Alpach wznoszącym się na wysokość 4061 m n.p.m.

Dodatkowe informacje: Gran Paradiso alpha 1 release notes (w języku angielskim)