Granie może nieznacznie pogorszyć twoje oceny

Całkiem niedawno zostały opublikowane wyniki badań, które pokazują, że granie w gry komputerowe może w pewien sposób wpływać na wyniki w nauce. W eksperymencie mierzono korelacje pomiędzy czasem grania oraz ocenami. Wnioski nie szokują: gry komputerowe mogą jedynie lekko pogorszyć nasze wyniki szkolne.

Na początek należy zaznaczyć, że celem wspomnianego badania nie było sprawdzenie czegokolwiek związanego z grami komputerowymi. Wniosek, o którym mowa pojawił się nijako przy okazji innych badań. Jest jednak wiarygodny.

Po analizie materiałów zebranych do pewnych badań okazało się, że studenci mający stały dostęp do gier komputerowych uczą się mniej więcej 40 minut dziennie mniej niż rówieśnicy, którzy nie korzystają z takiej formy rozrywki.

Jak łatwo się domyślić, miało to swoje odbicie w ocenach. Średnie oceny graczy obniżyły się o jakieś 6% na 4 stopniowej skali. Ujmując rzecz dokładniej, wyniki w nauce spadły (na skali studenckiej) o około 0,241 punktu.

Jedyną rzeczą o jakiej można wnioskować z wyników badań, jest to w jaki sposób czas studiowania wpływa na wysokość naszej średniej. Istnieje bowiem jeszcze druga strona medalu.

Mianowicie, choć studenci "grający" posiadali niższą średnią, jednak niewiadomo jak wyglądałyby ich oceny gdyby zabronić im korzystania z tego typu rozrywek. Jak mówi autor badań "rozrywki zwiększają nasz poziom zadowolenia z życia co w znacznym stopniu wpływa na to jak wydajnie pracujemy i jak dobrze idzie nam nauka".

Wydaje się jednak, że najlepszym wyjściem w świetle wyników jest po prostu zachowanie umiaru. Jak zawsze zresztą.