Granie w MMO może zaszkodzić

Od dawna spotykamy się z opinią, że zbyt duża dawka gier komputerowych może negatywnie odbijać się na egzystencji graczy. Nowych argumentów na potwierdzenie tej tezy dostarczyło ostatnie badanie naukowców angielskich oraz niemieckich.

Pierwszy wniosek jaki wysnuto z badań jest jedynie potwierdzeniem oczywistej tezy, że gry komputerowe z gatunku MMORPG mogą powodować uzależnienie. Tu jednak należy podkreślić, że nie są one pod tym względem wyjątkiem. Okazuje się bowiem, że reguła dotyczy wszystkich gier jakie można zakupić na rynku. Co więcej, tyczy się niemal wszystkich produktów z jakimi może zetknąć się człowiek (słodyczy, jedzenia, rozrywek).

Granie w MMO może zaszkodzić

Wróćmy jednak do tematu MMORPG'ów. Jak wykazały badania, jeden na dziesięciu fanów MMO wykazuje objawy całkowitego uzależnienia od gry. Co ciekawe, tytułem jaki uzależnia najbardziej jest znany wszystkim World of Warcraft.

Zobacz również:

  • Powstanie MMO w świecie Horizon? Wiele na to wskazuje
  • New World - Czy warto zagrać w MMO od Amazonu? My już wiemy [Opinia]
  • World of Warcraft: Vol’jin. Cienie hordy - książka już w sprzedaży

Pojęcie "całkowitego uzależnienia" wymaga jednak pewnego wyjaśnienia. Badacze za "bardzo dużą ilość godzin spędzonych przed monitorem komputera" uznali liczbę 40 na tydzień (w tej grupie znaleźli się wszyscy najbardziej hardcorowi fani MMORG'ów).

Granie w MMO może zaszkodzić

Jakob Hein, jeden z autorów badania, nie uważa jednak żeby uzależnienie od gier komputerowych było patologią. Jego zdaniem, jest to coś na kształt indywidualnej słabości charakteru, która często nie pozwala na oderwanie się od monitora i wzięcie za naprawdę istotne sprawy. Przestrzega jednocześnie, że czasem owa słabość może mieć bardzo poważne społeczne konsekwencje. Na potwierdzenie jego słów przypomnieć można chociażby kilka przypadków zgonów, jakie nastąpiły w trakcie wirtualnej rozrywki.

Wszyscy autorzy badania zgodnie wysnuli wniosek, że należy przeznaczyć dodatkowe środki na służbę zdrowia, aby pomagać osobom uzależnionym od gier komputerowych.

Swoją drogą, ciekawe czy chociaż jeden z naukowców biorących udział w badaniu, miał kiedykolwiek do czynienia z MMO? Stawiamy to pytanie nie bez powodu, wszak wypowiadanie się (i wydawanie opinii) o czymś czego się kompletnie nie zna, jest oględnie mówiąc, dosyć niepoważne...