GraphicConverter - Profesjonalne narzędzie dla amatora


Przeglądarka grafiki

Jedną z najbardziej użytecznych i świetnie przemyślanych funkcji GraphicConvertera jest Browser, czyli przeglądarka plików graficznych. Pozwala ona na przeglądanie zawartości katalogów z automatycznym wyświetlaniem wszystkich plików graficznych i tworzeniem dla nich tzw. thumbnaili, czyli miniatur. Wszystko jest oparte na procedurach systemowych, dzięki czemu utworzone tak miniatury są widoczne pod Finderem jako ikony plików i rozpoznawane przez inne programy graficzne. Dodatkowo możemy wyświetlone grafiki przenosić między katalogami, kasować itp., przez co GraphicConverter staje się prostym narzędziem do zarządzania archiwami graficznymi.

Podobnie jak popularny JPEG-View (także na naszym CD-ROM-ie), GraphicConverter świetnie sprawdza się w roli narzędzia do prezentacji grafiki (Slideshow).

W zastępstwie konsoli

A teraz coś z zupełnie innej beczki. Osoby, które przesiadły się na Macintosha z innych platform, jak np. PC, Amiga czy Unix, z pewnością wielokrotnie odczuwały brak pewnych możliwości, jakie oferowały tamte systemy przez obecność tzw. shella, czyli konsoli, gdzie można było wprowadzać komendy tekstowe. Funkcję tę w dużej mierze zastąpić może właśnie... GraphicCon-verter.

Bardzo potężnym mechanizmem, jaki oferuje to oprogramowanie, jest bowiem przetwarzanie skryptowe (Convert More), jednak jak na Maca przystało, definiowane nie tekstowo, lecz z poziomu graficznego interfejsu użytkownika. W praktyce oznacza to, że możemy np. zadać GraphicConverterowi następujące zadanie: "wszystkie pliki GIF w katalogu XXX zmniejsz dwukrotnie, zwiększ kontrast o 10 proc., zmniejsz jasność o 20 proc., zastosuj filtr sharpen i zachowaj w katalogu YYY jako JPEG o jakości 75 proc.".

Convert More nie ogranicza się jednak do skryptowych operacji graficznych - potrafi zmienić nazwy wybranych plików, dodając im numery porządkowe i odpowiednie rozszerzenie, potrafi zmienić wielkość liter w nazwach plików, a nawet połączyć wybrane pliki w "indeksy obrazówŇ (jeden plik zawierający miniatury innych obrazów w formie tabeli).

Nie do zastąpienia

Bez GraphicConvertera nie może się obejść żaden amatorski ani profesjonalny grafik. Oprogramowanie kosztuje niewiele, bo jedynie 35 USD (shareware), jego zaś nie zarejestrowana wersja oferuje wszystkie możliwości wersji zarejestrowanej.