GraphicConverter - Profesjonalne narzędzie dla amatora

Powinien go mieć każdy użytkownik Maca, interesujący się choć trochę grafiką. Zastępuje kilka innych prostych programów shareware, oferując jednocześnie mechanizmy, które mogą okazać się przydatne nawet profesjonaliście...


Powinien go mieć każdy użytkownik Maca, interesujący się choć trochę grafiką. Zastępuje kilka innych prostych programów shareware, oferując jednocześnie mechanizmy, które mogą okazać się przydatne nawet profesjonaliście. Nazywa się GraphicConverter i można go znaleźć na dołączonej do naszego pisma płycie.

GraphicConverter - Profesjonalne narzędzie dla amatora
GraphicConverter to pięć programów w jednym. Jego podstawowa funkcja to konwertowanie grafiki do przeróżnych formatów. Pod względem liczby formatów nie ma sobie równych. Obsługuje te najpopularniejsze: PICT, GIF, JPG, ale także zupełnie egzotyczne, jak WNF, TNG, SUN-Rasterfile itp.; łącznie pozwala odczytywać prawie 100 formatów, a zapisywać prawie w 40.

Mini-Photoshop

Prócz ogromnych możliwości konwersji, w jakie został wyposażony GraphicConverter, narzędzie to może również służyć grafikowi jako namiastka Photoshopa. Oczywiście programów tych nie można nawet próbować do siebie porównać, różnią się o klasę możliwości. Należy zwrócić uwagę na cenę i zakres zastosowań - na Photoshopa nie każdego stać, poza tym aby zmienić nieco kontrast zeskanowanego u kolegi zdjęcia, nie musimy chyba kupować tak potężnego pakietu. GC jest idealnym narzędziem, np. dla projektantów WWW, nie nadaje się zaś zbyt dobrze do profesjonalnych zastosowań poligraficznych.

Twórca GraphicConvertera wyposażył swoją aplikację w podstawowe mechanizmy zmiany parametrów grafiki. Możemy więc obraz skalować, zmieniać kontrast, nasycenie, jasność, liczbę kolorów i dziesiątki innych parametrów. Mamy też podstawowe narzędzia do rysowania. Bardziej wymagający mogą skorzystać z możliwości definiowania i używania filtrów, jak popularny Emboss czy Sharpen (wyostrzenie krawędzi), a także z dołączonych plug-inów. Z ciekawostek warto wspomnieć, iż GC potrafi nawet wektoryzować grafikę i zapisać wynik w formacie HPGL lub PICT. Jest również wyposażony w użyteczne dla projektantów WWW narzędzia, jak automatyczne tworzenie plików o niższej rozdzielczości LOWSRC GIF oraz możliwość edycji animowanych GIF-ów.