Greenpeace: Dell i Nokia dobre, Lenovo złe

Zajmująca się głównie ochroną środowiska międzynarodowa organizacja Greenpeace opublikowała ranking najbardziej i najmniej zanieczyszczających środowisko producentów komputerów i elektronicznych urządzeń przenośnych. Wynika z niego, że najmniej "zielona" firma to Lenovo.

Tworząc ranking wzięto pod uwagę czternaście wiodących w branży firm. Zbadano je pod kątem stosowania w swoich produktach szkodliwych substancji oraz powtórnego wykorzystania tzw. złomu elektronicznego (e-waste).

Najlepiej wypadły dwie firmy - Nokia i Dell, które otrzymały po 7 punktów w 10 punktowej skali. Fiński gigant pozbył się już ze swoich produktów polichlorku winylu (PVC) i zobowiązał do usunięcia w niedługim czasie z podzespołów tzw. bromowanych substancji przeciwpalnych (brominated flame retardants - BFR). Dell nie jest gorszy i równie mocno dąży do całkowitego wyeliminowania szkodliwych substancji obecnych w jego urządzeniach.

Dalsze miejsca zajęły odpowiednio: HP, Sony Ericsson, Samsung, Sony, LG Electronics, Panasonic, Toshiba, Fujitsu Siemens Computers, Apple, Acer i Motorola. Na szarym końcu stawki znalazła się firma Lenovo. Będzie ona jednak miała szansę na poprawę swojej lokaty, gdyż opublikowany ranking będzie uaktualniany co kwartał.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Greenpeace.