Greenpeace chwali Sony/SonyEricsson

Firmy Sony oraz SonyEricsson uplasowały się na najwyższych pozycjach w kolejnym wydaniu zestawienia "Guide to Greener Electronics", przygotowanego przez organizację Greenpeace. Większość firm ujętych w opracowaniu odnotowała spadki - to wynik wprowadzenia nowego systemu oceny, opartego na znacznie szerszych niż dotychczas kryteriach.

Guide to Greener Electronics stanowi dokument oceniający proekologiczne nastawienie i działania poszczególnych firm z branży elektroniki użytkowej. Podczas przygotowywania poprzednich edycji raportu brano pod uwagę przede wszystkim to, czy w produktach trafiających na rynek wykorzystywane są materiały niebezpieczne dla człowieka i środowiska, czy producent uczciwie informuje o tym konsumentów oraz czy oferuje usługę umożliwiającą zwracanie klientom zużytych urządzeń.

W najnowszej edycji rankingu lista ocenianych działań została poszerzona o kryteria niedotyczące bezpośrednio produktów - m.in. o ocenę prowadzonych przez firmy działań na rzecz redukowania efektu cieplarnianego, zmniejszenia zużycia energii czy proekologicznych zapisów w firmowym kodeksie zasad postępowania. "Wiele firm podejmuje ostatnio działania wspierające ekologię, ale uznaliśmy, że czas najwyższy na podniesienie poprzeczki. Chcemy, aby firmy przeszły z etapu 'zielonych produktów' do 'zielonego przemysłu'" - tłumaczy Omer Elnaiem z Greenpeace.

Na pierwszym miejscu najnowszego zestawienia znalazły się ex aequo firmy Sony oraz SonyEricsson - oba przedsiębiorstwa uzyskały (po raz pierwszy w historii rankingu Greenpeace) niemal najwyższe oceny za skład chemiczny produktów. Było to możliwe dzięki wyeliminowaniu z procesu produkcyjnego polichlorku winylu (PVC), antymonu, berylu oraz ftalanów. Jedynym, co czego mieli zastrzeżenia autorzy opracowania, było wykorzystanie w produktach firm wyjątkowo dużych ilości bromowanych opóźniaczy zapłonu (BFR) - zdaniem Greepeace, użycie tych związków w takich ilościach było nieuzasadnione, a na domiar złego nie poinformowano o tym klientów.

Produkty Sony/SonyEricsson wypadły dobrze również w kategorii "zużycie energii"; najgorsze oceny zebrały za kiepski system recyclingu (z danych Greepeace wynika, że odpowiednio przetworzonych zostaje tylko od 1 do 13% zużytych produktów Sony/SonyEricsson). Warto jednak odnotować, że choć obie firmy zajęły wspólne pierwsze miejsce, to w ogólnej punktacji lepiej wypadł SonyEricsson.

Na trzeciej pozycji znalazła się Nokia - autorzy raportu zaznaczają jednak, że gdyby fiński koncern poprawił program zwrotu zużytych produktów i recyclingu, to z pewnością zająłby pierwszą pozycję. Na kolejnych miejscach uplasowały się Samsung, Dell i Toshiba - firmy, które prowadziły w poprzednich edycjach raportu, ale spadły na niższe pozycje, w związku z wprowadzeniem nowych kryteriów oceny (koncerny dostały mało punktów za politykę energetyczną oraz działania na rzecz redukowania efektu cieplarnianego).

Autorzy Guide to Greener Electronics przypominają, że firmy, które nie ujawnią danych na potrzeby raportu, automatycznie dostają 0 punktów w danej kategorii - to element polityki "wymuszania" na producentach ujawniania danych na temat swoich działań z zakresu ochrony środowiska. To właśnie dlatego producent konsoli Nintendo znalazł się na ostatnim miejscu zestawienia - firma uzyskała zaledwie 0,8 punkta na 10 możliwych, ponieważ nie dostarczyła właściwie żadnych informacji na temat swoich produktów i działań.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Greenpeace.