Greenpeace ostrzega przed Netfliksem i YouTube'm

Serwisy wideo w sieci generują olbrzymie ilości przesyłanych danych. Organizacja Greenpeace ostrzega, że masowe korzystanie przez miliony ludzi z usług takich jak Netflix i YouTube ma negatywny wpływ na środowisko.

Wraz z rozwojem usług wideo polegających na streamingu rośnie zużycie transferu. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na prąd w centrach danych na całym świecie. Wiodące firmy technologiczne działające w sieci, takie jak Apple, Facebook i Google powzięły już działania, które mają zminimalizować zużycie energii w ich serwerowniach. Wykorzystywane są też odnawialne źródła energii: solarne, geotermalne itp.

W przypadku usług wideo, jak donosi Greenpeace, działania niektórych firm nie są wystarczające. W ostatnim raporcie organizacji mającej na uwadze ochronę środowiska pojawiła się informacja, że serwisy takie jak Netflix i należący do Google'a YouTube wymagają coraz więcej energii. Związane jest to ze zmianą w podejściu użytkowników do konsumpcji multimediów.

Zobacz również:

  • You, sezon 5. – Netflix stworzy kontynuację serialu o zabójcy? Sprawdzamy, czy jest na to szansa
  • TOP 7 filmów na YouTube w 2023 roku - Ciekawe, czy znasz je wszystkie
  • 8 alternatyw dla YouTube
Greenpeace ostrzega przed Netfliksem i YouTube'm

Netflix to jeden z wiodących serwisów VoD

Okazuje się, że oglądanie wideo na tablecie zamiast przejażdżki samochodem do kina wcale nie ma dobrego wpływu na środowisko naturalne. Związane jest to z tym, że użytkownicy oglądając wideo na Netfliksie i YouTubie konsumują coraz więcej i więcej treści, a w rezultacie zużycie energii rośnie - tak samo jak zanieczyszczenie środowiska.

Greenpeace zbadało wiodące firmy technologiczne działające w internecie. Bardzo dobre noty pod względem działań na rzecz ochrony środowiska zebrało Apple, bardzo dobrze wypadły też Google i Facebook. Netflix, YouTube i Hulu odpowiadają z kolei za największy wzrost konsumpcji transferu danych.

Serwisy wideo odpowiadają już za 60 proc. transferu danych w internecie w skali globalnej, a ten udział będzie rosnąć, nawet do 76 proc. do 2018 roku według analityków Cisco, których badania przytacza Greenpeace.

źródło: greenpeace.org