GretagMacbeth Eye One Display

Wierność odwzorowania barw na monitorze powinna zgadzać się z tym, co otrzymamy z drukarni.

Wierność odwzorowania barw na monitorze powinna zgadzać się z tym, co otrzymamy z drukarni.

Może pomóc w tym kalibrator ze spektrofotometrem Eye One Display firmy Gretag/Macbeth, znanej z doskonałych tablic kolorystycznych do sprawdzania barw, szczególnie przydatnych w testach monitorów i drukarek.

GretagMacbeth Eye One Display

Kalibrator jest wielkości małej myszki komputerowej, do komputera podłączany jest przez port USB. Oprogramowanie do kalibracji działa w systemach Mac OS 9/X oraz Windows 98/2000/XP. Składa się z trzech modułów: Eye One Diagnostics, Eye One Match 2 oraz Eye One Share.

Pierwszym programem dokonujemy wstępnej kalibracji urządzenia (należy najpierw przyłożyć kalibrator do jakiejkolwiek gładkiej powierzchni, np. stołu, a dopiero potem do ekranu). Po etapie wstępnym następuje kalibracja właściwa z programem Match 2. Tym razem przyklejamy kalibrator do monitora, najlepiej pośrodku, tuż poniżej połowy wysokości ekranu. Uruchomiony program miga wszystkimi możliwymi kolorami, pełnymi i półtonami, a na koniec prosi o zapisanie zrobionego profilu ICC. Profil ten jest od razu widoczny w tablicy kontrolnej Monitors (OS 9) lub Displays (OS X). Efekt końcowy po kalibracji może się różnić znacznie od początkowego - różnica na testowym Mitsubishi 2045u była wyraźna, zdecydowanie na korzyść nowego profilu. Porównanie otwartej na ekranie tablicy Macbeth z papierowym wzorem wykazało dużą zgodność czerwieni i fioletów, bardzo dobrze jest oddane nasycenie czerni, jedynie kolor niebieskofioletowy nie wyszedł wiernie odwzorowany. Generalnie zgodność kolorów po kalibracji jest bardzo dobra.

produkt: Eye One Display

producent: GretagMacbeth

cena netto: 350 euro

konkurenci: LaCie, Pantone, X-Rite

kontakt: Perfekt System,http://system.perfekt.pl

za:

Szybki i dokładny, zgrabny i niewielki, łatwe w obsłudze oprogramowanie, niedrogi.

przeciw:

Lekka niedokładność oddania odcieni fioletów.