Grooveshark: nawet 736 mln USD kary za łamanie praw autorskich

Właściciel serwisu muzycznego Grooveshark został uznany za winnego łamania praw autorskich udostępnianych utworów muzycznych.

Grooveshark to uruchomiony w 2007 roku serwis muzyczny. Jego użytkownicy mogą dodawać pliki muzyczne, które następnie można strumieniować i organizować w playlisty.

Właściciel serwisu, firma Escape Media Group, podpadł jednak kilka lat temu wytwórniom muzycznym, z których część (dokładnie dziewięć) zdecydowała się na oskarżenie go o łamanie praw autorskich. Jak się właśnie dowiadujemy, oskarżenia te zostały uznane za słuszne przez prowadzącego sprawę sędziego Thomasa Griesa z sądu federalnego na Manhattanie. Jego zdaniem właściciel Grooveshark:

- jest winny bezpośredniego i wtórnego łamania praw autorskich

- świadomie łamał prawa autorskie

- wbrew zapewnieniom nie tylko nie przeciwdziałał zamieszczaniu przez użytkowników plików łamiących prawa autorskie, ale wręcz popierał takie działania

Ogromna kara

Jeżeli sprawdzi się najgorszy scenariusz, na właściciela Grooveshark zostanie nałożona kara w wysokości 150 tysięcy dolarów od utworu (kwota ta może być jednak w przypadku części utworów, tych mniej popularnych, niższa), przy udostępnieniu którego doszło do złamania praw autorskich. Takich pozycji było jednak 4 907, co daje po przeliczeniu...762 mln USD.

Właściciel Grooveshark dostał jeszcze szansę obrony i obniżenie zasądzonej kwoty odszkodowania. Już wiadomo, że będzie starał się dowieść swojej dobrej woli w znalezieniu porozumienia z wytwórniami, z którymi próbował ponoć bezskutecznie w latach 2007 - 2009 podpisać umowy licencyjne. Jeżeli jednak sędzia "nie kupi" tych argumentów...