GroupWise 6.5 po polsku

Wczoraj (27 marca) Novell ogłosił oficjalną premierę polskiej wersji swojej najnowszej platformy komunikacyjnej. GroupWise 6.5 oferuje m.in. ulepszony interfejs graficzny i funkcje antyspamowe.

Nowa wersja oprogramowania przynosi oczywiście kolejne usprawnienia w zakresie zarządzania kontaktami. Dotyczą one m.in. podziału wiadomości na kategorie oznaczone kolorami, ułatwiające identyfikowanie i klasyfikowanie informacji. W GroupWise 6.5 wprowadzono także funkcje ułatwiające przeglądarkowe administrowanie systemem i monitorowanie aktywności użytkowników.

Novell postawił jednocześnie na większą otwartość rozwiązania i możliwość komunikacji z zewnętrznymi systemami. Dostęp do repozytorium wiadomości GroupWise 6.5 ma się odbywać z wykorzystaniem tzw. „zaufanych agentów” (trusted agent), umożliwiających wymianę danych z zewnętrznymi aplikacjami. Novell udostępnił już do tego celu odpowiednie specyfikacje i interfejsy programistyczne.

GroupWise 6.5 dostępny jest dla platform NetWare i Windows. Opłaty licencyjne określane są w oparciu o liczbę użytkowników, a nie stanowisk. W ramach licencji mogą oni jednocześnie korzystać z platformy za pomocą różnych urządzeń np. komputera stacjonarnego i urządzania PDA czy telefonu. Uzupełnieniem GroupWise 6.5 będzie wkrótce zapowiadane od 2002 r. oprogramowanie instant messaging GroupWise Messenger, dostępne na razie w wersji beta. Początkowo system Novella nie będzie komunikował się z zewnętrznymi serwerami IM, ale ta funkcjonalność zostanie uzupełniona w jego przyszłych wersjach.

Według danych IDC w skali globalnej z GroupWise korzysta ok. 34 mln użytkowników.


Zobacz również