Groupon - debiut na giełdzie opóźniony

Groupon w dalszym ciągu nie wszedł na giełdę. Jest to uwarunkowane zawirowaniami rynkowymi. Debiut spółki został odłożony na bliżej nieokreślony czas.

Spekulacje na temat oferty publicznej od największego gracza na rynku zakupów grupowych, pojawiają się od dłuższego czasu. Pierwsze doniesienie na temat aktywizacji Groupona na tym polu, pojawiały się już na początku roku. Początkowo - debiut giełdowy miał nastąpić wiosną tego roku. Nic z tego jednak nie wyszło.

W kwietniu Groupon poinformował, że na giełdzie zadebiutuje w trzecim kwartale. Oferta publiczna miała opiewać na sumę pomiędzy 15 a 20 miliardami dolarów. Spekulowało się, że serwis zakupów grupowych miał zadebiutować 5 września. Jak wiemy, do niczego takiego nie doszło. Teraz już wiadomo, że nie nastąpi to w tym kwartale.

Zobacz również:

  • Sklepy nie stosują się do dyrektywy Omnibus? UOKiK nasyła kontrole i weryfikuje

Jakie są powody takiej decyzji?

Otóż firma posiada ogromne zawirowania finansowe. Zyski Groupona stają się coraz niższe, a włodarze serwisu obawiają się, że wejście na giełdę, obniżyłoby wartość samej firmy. Serwis chce zadebiutować "na parkiecie", kiedy jego sytuacja będzie stabilniejsza.

Podobno Groupon nie chcę rezygnować z samego pomysłu debiutu giełdowego, a jedynie trochę go przesunąć. Groupon nie jest pierwszą amerykańską firmą, która podjęła taką decyzję. Czyżby druga fala kryzysu?