Groźny "Network Problem"

Ednav.B jest jedną z mutacji groźnego robaka pocztowego Ednav. "Insekt" potrafi kopiować się w sieci KaZaA, w określone dni miesiąca potrafi również kasować pliki.

Robak zwykle pojawia się w komputerze w postaci załącznika do e-maila zatytułowanego "Network Problem". Treść wiadomości oraz nazwa załącznika generowane są losowo. Po uruchomieniu załączonego pliku Ednav.B kopiuje się do katalogu udostępnionego użytkownikom sieci KaZaA (standardowo będzie to My Shared Folder), a następnie wysyła swoje kopie do wszystkich adresatów znalezionych w książce adresowej programu Outlook lub Outlook Express.

Później robak wyszuka na lokalnych dyskach wszystkie pliki z rozszerzeniami .vbs i zastąpi je swoimi kopiami (oryginalne pliki zostaną usunięte). 1. i 31. dnia miesiąca Ednav.B będzie próbował skasować całą zawartość folderu My Documents (czyli Moje Dokumenty w angielskiej wersji systemów z rodziny Windows).

Aby usunąć "insekta", należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienie do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie Ednav.B, należy je usunąć.

=================

Aby otrzymywać alerty antywirusowe oraz charakterystykę najbardziej niebezpiecznych wirusów, zapisz się na bezpłatną subskrypcję newslettera "Bezpieczeństwo w sieci".

Więcej informacji: http://www.idg.pl/subskrypcje/zapisz2.asp