Groźny trojan atakuje komórki

Firma F-Secure ostrzega użytkowników telefonów komórkowych, przed nowym, groźnym trojanem, infekującym aparaty pracujące pod kontrolą systemu Symbian 60. Z zainfekowanego przez 'Skulls' aparatu nie można wysyłać wiadomości tekstowych, nie możliwe jest też korzystanie z aplikacji oraz przeglądanie stron WWW.

Groźny trojan atakuje komórki

Telefon zainfekowany przez Skulls

Funkcjonalność 'zarażonego' telefonu ograniczona zostaje do możliwości nawiązywania i odbierania połączeń głosowych. Eksperci z F-Secure poinformowali, że trojan ukrywa się z programie "Extended Theme Manager" autorstwa niejakiego "Tee-222", który znaleźć można na wielu stronach WWW, oferujących możliwość pobierania aplikacji dla telefonów komórkowych.

Po uaktywnieniu się, trojan zmienia wygląd ikonek - wszystkie przypominają wtedy symbol piratów (stąd nazwa "insekta" - 'skulls' to 'czaszki'). Od tego momentu niemożliwe jest również uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji zainstalowanej w telefonie. Eksperci ostrzegają, że usunięcie trojana z systemu jest niezwykle trudne - szczególnie jeśli przed 'infekcją' użytkownik nie miał zainstalowanego żadnego programu do zarządzania plikami.

W system Symbian Series 60 wyposażone są m.in. Nokia 7650, 3650, N-Gage, Siemens XS-1, Samsung SGH D700 czy Panasonic X700. Z danych firmy Canalys.com wynika, że w drugim kwartale 2004 r. 40% wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń mobilnych (czyli telefonów komórkowych, handheldów czy smartphone'ów) wyposażone było w system operacyjny firmy Symbian.

Więcej informacji:

http://www.f-secure.com

Aktualizacja: 23 listopada 2004 09:10

Swoją opinię w sprawie 'Skulls' przedstawił również producent systemu Symbian - konsorcjum Symbian. Zdaniem jego przedstawicieli, nie jest wykluczone, że przyczyną problemów jest błąd w programie Extended Theme Manager, a nie ukryty w nim trojan. Więcej informacji na ten temat można znaleź w tekście "'Skulls' - błąd, a nie trojan?".